„Финансовата подкрепа на млекопроизводителите може да бъде само краткосрочна мярка, но в никакъв случай дългосрочна", каза в Разлог министърът на земеделието и храните Десислава Танева. По нейните думи, пътищата за нормализирането на пазара на мляко са няколко - трябва да се търсят нови пазари в трети страни и да се обединяват самите производители.
Изразеното мнение от министър Танева бе по повод заканата на овцевъди и млекопроизводители да протестират и в отогвор на журналистически въпрос за негативните последици от отпадането на млечните квоти.
Танева даде старт на проект за подобряване на пътната и водопроводната инфраструктура в община Разлог, който се финансира по Програмата за развитие на селските райони.
Земеделският министър припомни, че отпадането на млечните квоти е планирано преди доста години, очаквано е и се е знаело, че това ще предизвика определени сътресения на пазара. „За съжаление, негативният ефект върху пазара на млякото се увеличи значително, защото това отпадане съвпадна с последиците от руското ембарго върху тези стоки. Това породи един голям излишък на мляко и млечни продукти на целия европейски пазар, който "натисна", разбира се, цените надолу", обясни Танева.
Според нея същата била и дори по-зле в половината страните членки на Европейския съюз. Министърът припомни, че от българска страна през декември е поискана допълнителна финансова помощ и въпреки подкрепата на страни членки на ЕС, такова решение няма взето и към момента няма индикации да се вземе - за финансови европейски пакети за страните членки.
„Със средствата, с които разполагаме за подкрепа на земеделието в държавния фонд "Земеделие", на последния си управителен съвет взехме такова решение за подпомагане с държавна помощ де минимис за овцете, по повод на пораженията, които синият език нанесе миналата година, както и за подпомагане на млечните крави, т.е. на производителите на мляко", посочи Десислава Танева. В момента дори се приемат заявления за подпомагане и кравите трябва да са регистрирани като млечно направление.
Това обаче няма как да компенсира изцяло пропуснатите ползи и загуби, които търпят млекопроизводителите. "Но ние сме на общ европейски пазар и се съобразяваме с правилата, които са за общността", подчерта министърът на земеделието и храните.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |