По време на предишното правителство на ГЕРБ, независимият енергиен регулатор задържа ръста на цените на тока за бита. В резултат дефицитът в системата на енергетиката бързо започна да расте. В крайна сметка регулаторът взе решение за рязко поскъпване на електрическата енергия, което предизвика вълна от протести и доведе до оставката на кабинета.
Така каза в интервю за Дарик радио бившият енергиен министър Румен Овчаров. Според него, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е пред сериозно изпитание. „Изпитът е много важен за това какво решение ще вземе Комисията по исканото увеличение на цените на тока и парното от 1 юли", каза Овчаров.
По думите му, ако Комисията отново се плъзне по линията на най-малкото съпротивление - „сега ще има избори, дайте да чуем какво ни казват управляващите, пък после ще го мислим, и да намали цените", Овчаров няма да се изненада, се окаже, че половин България отново е без ток през лятото.
Според него едва ли КЕВР ще уважи искания размер за поскъпване, но подчерта, че е важно комисията да започне да действа като независим регулатор, без да изпълнява политически поръчки.
"Никой няма да позволи увеличение на тарифите с 25%. Нормално е да искаш нещо, за да получиш поне част от него. Най-важното е дали комисията в новия си състав ще започне да действа като наистина независим регулатор, наистина да балансира всички интереси, които са съсредоточени в него, или ще продължи да изпълнява чисто политически поръчки", каза бившият министър на енергетиката.
По думите му отговорът, който ще даде комисията на претенциите на всички компании, е много важен. Овчаров определи като изключително вредна и криворазбрана философията да се прави социална политика чрез цени.
"Поддържайки цените ниски, ние на практика субсидираме чрез бюджета и държавните дружества, с тяхното декапитализиране засягане не само бедните българи, които наистина нямат пари да заплащат потреблението на енергия, но субсидираме преди всичко големите потребители на електроенергия. Най-после в България трябва да се освободим от тази криворазбрана философия. Много по-правилно е тези, които наистина са енергийно бедни - дали са 270 000, дали са 300 000, дали са 350 000, има критерии по които могат да бъдат определени и държавата да се ангажира наистина или с енергийни помощи, или с някаква специална тарифа за тези потребители", обобщи Овчаров.
С уговорката, че не е защитник на електроразпределителните дружества (ЕРП), той каза, че през 2014 г. и 2015 г. КЕВР, за да поддържа ниски цени, не е признала нито стотинка инвестиция на ЕРП-тата.
Напомняйки, че проектът за газопровода „Южен поток" е вече в миналото, Румен Овчаров смята, че България би могла да работи за възстановяването на проекта „Набуко". „Това е нещо, върху което управляващите трябва сериозно да се замислят и бързо да действат", препоръча бившият енергиен министър.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |