Създаването на електронен регистър на лицата, придобили научна степен във висше училище или научна организация в България, на защитените дисертационни трудове и на хабилитираните лица в държавата, предвижда законопроект на правителството за изменение и допълнение на Закона за развитие на академичния състав в Република България. В регистъра ще бъдат отразявани индивидуалните им наукометрични показатели, както и показателите им за академични постижения в преподавателската дейност. Основа на този регистър ще бъде съществуващата към момента база данни за защитените дисертационни трудове и за хабилитираните лица в България.
Законопроектът ще бъде обсъден на заседанието на кабинета днес. Той е изготвен на базата на постъпили предложения от висши училища, научни организации и представители на академичната общност за актуализиране и усъвършенстване на определени разпоредби на действащия закон. В основната си част те целят подобряване на условията за обективно, безпристрастно и законосъобразно прилагане на единни национални изисквания към кандидатите за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности във висшите училища и научните организации чрез гарантиран административен контрол от страна на министъра на образованието и науката върху прилагането им. Със законопроекта се очертава обхватът на минималните национални изисквания, установено е какво представляват те и е определено тяхното съдържание. Конкретните минимални числови стойности ще бъдат определени в Правилника за прилагане на закона. Въвеждат се правила за лицата, които ще участват в научните журита. Дава се възможност на висшите училища и научните организации да определят в правилниците си допълнителни изисквания към кандидатите за заемане на академичните длъжности.
В средносрочен план тези промени ще доведат до повишаване компетенциите на академичния състав чрез създаване на условия за обективна конкуренция на базата на националните изисквания, повишаване на качеството и количеството на научната продукция в България, осигуряване на ефективен контрол върху провежданите процедури.
Министерският съвет ще обсъди и доклад на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, с който се предлага Управляващият орган на Оперативна програма „Транспорт" 2007-2013 г. в МТИТС да поиска увеличение от 80% на 85% на дела на съфинансиране на проекти по програмата със средства от Кохезионния фонд на Европейския съюз. Целта е да бъде намалена тежестта на националното участие и бъде постигнато по-добро усвояване на предоставените по оперативната програма средства от ЕС. Предложението за увеличение на приноса на Кохезионния фонд на 85% е заложено като мярка в Плана за действие за 2015 г. по ОП „Транспорт" за приключване на програмен период 2007-2013 г. Документът е създаден по препоръка на ЕК и е съгласуван с нея.
Правителството ще разгледа и предложение за изменение в Споразумението с Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария за предоставяне на безвъзмездна помощ, което позволява удължаване със седем месеца на срока на действие на документа. Целта на промяната е в рамките на спестените до момента средства да се удължи изпълнението на Програмата „Укрепване на националната програма по туберкулоза в България" за постигане на устойчивост на резултатите на национално ниво. В резултат на изпълнението на различни мерки, в последните години се наблюдава тенденция за намаляване на заболеваемостта и ограничаване на разпространението на туберкулозата в страната от 38 на 100 000 души през 2008 г. до 23,8 на 100 000 души през 2013 г. Удължаването на срока на програмата ще подпомогне ключови интервенции, които се очаква да доведат до повишаване на относителния дял на пациентите с туберкулоза с успешен изход от лечението до над 85%, както и до намаляване на относителния дял на пациентите, прекъснали лечение под 3 на сто.
Очаква се Министерският съвет да одобри проект на меморандум за разбирателство между правителството и „Гаранти-Коза България" ЕАД за изпълнение на инвестиционен проект „Гранд Каньон - София". Проектът предвижда изграждането на голям туристически и развлекателен комплекс в столичния район „Младост" върху терени, собственост на инвеститора. Общият размер на инвестицията се планира да бъде в размер на 120 млн. лева за изграждането на хотел, шопинг мол, парк със зелени площи, амфитеатър, детска площадка, скейт парк. С въвеждането в експлоатация на обектите по проекта ще бъдат създадени около 240 нови работни места. Очаква се изграждането на комплекса да приключи през месец януари 2018 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |