„В момента потреблението на ток се движи между 3 хиляди и 4 хиляди мегавата, а износът е около 600 мегавата. Това ниско потребление и малък и износ са и причината част от блоковете в някои от най-големите ни ТЕЦ-ове да не работят", каза изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Иван Йотов в интервю за БНР.
Притесненията на Иван Йотов, са, че при такова потребление, производството, което можем да си позволим, трябва да отговаря на него, което ще рече, че евентуално биха могли да се наложат нови ограничения на производствени мощности. Такива в момента ограничения има, работят 4 от 8-те блока в "Марица-изток" 2, два блока не работят и в "Марица-изток" 3 "Контур Глобал".
Дори ремонтираният хилядамегаватов Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" няма да бъде натоварен изцяло след включването му в електроенергийната ни система.
„Прогнозите водят до един извод, а той е, че може да се наложи непълно натоварване на блока на АЕЦ "Козлодуй", който по план трябва да влезе в паралел с електроенергийната система на 20-и май. До 700 мегавата ще бъде максимумът на натоварването на ремонтирания блок", посочи Иван Йотов.
Според Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията , спадът в потреблението на ток е сходен на предходните години. По думите му, това е очаквано като се има предвид неголямата промяна в икономическата ситуация в страната.
„Оживлението де факто е от последните няколко месеца, но заедно с него има и промяна в цените, които тръгнаха нагоре и съответно новия искания за повишаване на цените на електроенергията. Така че очакванията на хората са свързани с по-високи цени, което, естествено, означава и продължаващи опити да бъдат намалени тези разходи като се намалява потреблението", каза Руслан Стефанов.
Според него не бива да се забравят и дългосрочните фактори, които влияят върху потреблението, като по-енергийноефективни уреди и търсене на начин да се намали електропотреблението чрез различни методи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |