Омбудсманът и Комисията за защита на конкуренцията искат да отпадне забраната за физическо отделяне на радиаторите от сградната инсталация. В момента това е забранено от Закона на енергетиката.
В общите условия на „Топлофикация-София" обаче има клауза, която допуска премахването на радиатори като принудителна мярка за неизрядни длъжници, каза представителят на омбудсмана Стефан Мазнев, цитиран от Дарик радио.
За да отпадне забранителната клауза, са необходими промени в Закона за енергетиката, каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
Енергийният регулатор се е запознал със становищата на омбудсмана и Комисията за защита на конкуренцията, които считат, че трябва да отпадне забраната за свалянето на отоплителните тела, каза шефът на КЕВР.
Потребителите трябва да имат равни права, затова Законът за енергетиката трябва да бъде променен, така че да се дава право на всички ползватели на услугата топлоснабдяване да могат да демонтират радиаторите си, заяви Иванов.
Той обеща, ръководеният от него орган да предостави на Народното събрание становищата на двете институции с мотивите към тях, които по думите на Иванов заслужават парламентът да се произнесе по въпроса.
Народното събрание може и да потвърди настоящия текст, който се вижда, че се нарушава от „Топлофикация", когато принудително се свалят отоплителни тела, или да се вслуша в становищата на КЗК и омбудсмана и респективно да разреши свалянето на отоплителните тела, каза Иванов.
Множество жалби са подадени и срещу дългите срокове, през които през летните месеци клиентите са оставени без топла вода, стана ясно по време на днешното заседание.
След като в общите условия се говори за непрекъсваемост на услугата, как може да няма топла вода по един месец, коментира представителят на омбудсмана и заяви, че на този въпрос също трябва да бъде намерено решение.
В предложените промени на общите условия столичната топлофикация иска да бъде намален срокът, в който потребителите трябва да плащат сметките си. Искането на фирмата е сумите за предходния месец да се издължават до края на следващия месец вместо до 30 дни след издаването на фактурите, както е сега. В момента срокът е обвързан с публикуването на сметките в интернет. КЕВР настоява за по-дълъг период.
На 29 май на закрито заседание КЕВР ще вземе решение за приемането на общите условия на "Топлофикация София".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |