Насърчаването на местния добив на природен газ и либерализацията на електроенергийния пазар са сред водещите приоритети на Министерството на енергетиката. Това стана ясно от участието на заместник-министрите на енергетиката Жечо Станков и Николай Николов в конференцията "Енергийна стратегия за Европа - диверсификация и енергийна сигурност", съобщи пресцентърът на Министерство на енергетиката.
Форумът бе организиран от сдружение "Граждани за европейско развитие на България", Вилфред Мартенс Център за европейски изследвания и фондация "Ханс Зайдел" в България. Двамата заместник-министри представиха ефектите от бъдещата либерализация на пазара на електрическа енергия върху държавните дружества, както и етапът, на който се намира обявеният конкурс за търсене и проучване на нефт и газ в дълбоко Черно море.
Заместник-министър Николай Николов (на снимката) представи ефектите от либерализацията на електроенергийния пазар върху държавните дружества. По неговите думи един от ефектите за Националната електрическа компания ще бъде отпадането на нейните ангажименти, свързани с дейностите й на „обществен доставчик" и „единствен купувач".
Николай Николов обяви положителните резултати на НЕК за първото тримесечие на тази година. „За този период компанията бележи печалба от 25 млн. лева, което е положителна промяна от 119 млн. лева сравнено със загубата на НЕК от 94 млн. лева през първото тримесечие на миналата година", каза заместник-министърът. Според него това е добър знак за стабилизирането на сектора и сигурността на енергийната система на България.
„Предоставянето на разрешение за търсене и проучване на енергийни ресурси в блоковете „Силистар" и „Терес" бе едно от първите решения, което взе настоящото правителство", каза заместник-министър Жечо Станков. На 18 април бе публикувана обявата за двата блока в официалния вестник на Европейския съюз. Енергийният заместник-министър представи правните аспекти в конкурсите за търсене и проучване на нефт и природен газ. По неговите думи едно от изискванията към кандидатите е те да имат не по-малко от 150 млн. евро реализирани нетни приходи от продажби за последните три финансови години, което дава възможност в конкурса да участват вече доказали се успешни компании от бранша.
„Най-ефективната мярка за намаляване зависимостта на България от внос на енергийни ресурси основно от един източник е местният добив", категоричен бе Станков. Към момента в страната той е едва около 5%. Заместник-министърът подчерта, че първоначалните геоложки проучвания в дълбоко Черно море дават основание за оптимистични очаквания за сериозен добив. „Вече има заявен интерес към обявените конкурси от страна на водещи компании в бранша и нашите очаквания са до крайния срок- 21 септември, техният брой да се увеличи", каза Жечо Станков. Разрешенията за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете „Силистар" и „Терес" ще се издават за петгодишен срок с възможност за удължаване два пъти за по 2 години всеки път.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |