„Прилагането на европейските политики в българската енергетика ще доведе до реални икономии на първична енергия. Това е в синхрон с визията на Европейската комисия за създаването на Енергиен съюз, където се поставя акцент на енергийната ефективност като средство за създаване на правилна рамка за ефективно енергопотребление". Това каза заместник-министърът на енергетиката Николай Николов на откриването на кръгла маса, посветена на мястото на централизираното топлоснабдяване и охлаждане в контекста на енергийните политики на ЕС и България.
Дискусията беше организирана от Асоциацията на топлофикационните дружества в България и Националния съвет на България в Световния Енергиен Съвет. Сред участниците бяха народни представители, ръководители на топлофикационни дружества от страната, представители на ЕВН Топлофикация, научни институти и университети.
„Реализирането на енергийни спестявания в първичното енергийно потребление чрез намаляване на енергийните разходи за производство, пренос и разпределение на енергия е един от приоритетите на правителството в този сектор," заяви заместник-министър Николов. Целта на тези усилия е топлоснабдяването и охлаждането в България да се превърнат в достатъчно ефективно средство за отопление и охлаждане. Той очерта и основните насоки на разработването от Европейската комисия специална стратегия за отопление и охлаждане, насочена към създаване на ефективен отоплителен пазар.
„Създаването на такъв пазар е предпоставка за насърчаване на висококачествено, устойчиво отопление на достъпна цена за потребителите. Потребителят трябва да може да направи достатъчно информиран избор между различните централизирани, местни или индивидуални решения", изтъкна зам.-министър Николов. Като основни елементи на визията на ЕС за развитие на централизирано топлоснабдяване, той посочи по-широкото навлизане на ефективни отоплителни и охлаждащи технологии, прилагането на нови технологични решения, интегрираният подход към енергийната система, свързващ отопление и електричество.
„Необходимо е извличане на пазарни ползи при внедряването на съвременни технологии, насърчаване на устойчиво отопление на достъпна цена за клиентите и отношение към потребителя като равноправен партньор на енергийния пазар", заяви в заключение заместник-министър Николай Николов.
Асоциацията на топлофикационните дружества в България (АТБ) настоява за провеждане на открита дискусия и повече внимание от страна на политиците и държавните институции към проблемите на топлофикационния сектор. Това бе основното мото на експертна кръгла маса „Мястото на централизираното топлоснабдяване и охлаждане в контекста на енергийните политики на Европейския Съюз и Република България". Председателя на АТДБ Илия Николаев, който по-късно запозна присъстващите с актуалното състояние на топлофикационните дружества през последната година. С презентации в първия панел участваха още Боян Паунов от Топлофикация София, Симо Симов - изпълнителен член на Съвета на директорите на EVN България Топлофикация и член на АТДБ, който представи необходимостта от насърчаване на централизираното топлоснабдяване и охлаждане като доставчик от обществен интерес. Проблемите на законодателството и регулирането на топлофикациите обобщи в презентация Денка Шуманова, съветник в АТДБ.
Представителите на топлофикационните дружества в цялата страна настояха за експертно изслушване от компетентните органи и промяна на съществуващия регулаторен модел, за да може да се спасят и стабилизират топлофикациите, за да се изпълнят много от заложените европейски цели, както по отношение на енергийната ефективност, така и по отношение на екологията и не на последно място, за да бъде защитен и удовлетворен интереса на хилядите потребители в цялата страна. В тази връзка Асоциацията на топлофикационните дружества е категорична, че държавата трябва да обърне особено внимание на топлофикациите и секторът да стане неразделна част от енергийната политика на България
Симо Симов наблегна на факта, че Европейският съюз започва политика за насърчаване на топлофикационния сектор и централното охлаждане в Европа и обръща особено внимание за стабилизиране и развитие на сектора за централно топлоснабдяване и охлаждане в Европа.
Експертите от всички дружества бяха категорични, че топлофикациите са гръбнак на родната енергетика. Според тях, крайно време е политиците и регулаторните органи да погледнат на сектора като структуроопределящ - и от енергийна гледна точка, и от екологична гледна точка и не на последно място като крупен работодател.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |