Изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) международната търговия с фалшифицирани и пиратски стоки възлиза на около 250 милиарда щатски долара, което представлява сума, по-голяма от брутния вътрешен продукт на 150 държави. Това стана ясно по време на на работен семинар "Изграждане на респект към интелектуалната собственост", съобщи пресцентърът на Министерство на икономиката. Форумът бе организиран от Световната организация за интелектуална собственост и Патентното ведомство на Република България.
През 2014 г. са осъдени 101 лица за извършване на престъпления против права върху интелектуална собственост в България. Патентното ведомство през изминалата година е извършило 199 проверки за установяване на нарушения като са издадени 215 наказателни постановления, с които се налагат санкции на нарушителите и се изземват и унищожават стоките, предмет на нарушението.
„41% от брутния вътрешен продукт /БВП/ на България се дължи на отрасли с интензивно използване на патенти, марки и авторски права, а 24% от работните места в страната се създават от тези отрасли", обяви при откриване на форума заместник-министърът на икономиката Любен Петров.
По думите му България има добре развита структура по отношение на правоприлагащите органи, отговарящи за защитата на права върху интелектуална собственост. През 2014 г. по границата на страната са задържани 635 824 стоки. Това са опаковъчни материали, облекла, машини и инструменти, парфюми, обувки, аксесоари за облекло, етикети, стикери, емблеми и други.
По данни на Патентно ведомство най-често задържаните търговски марки са Nike, Adidas, Armani, Tommy Hilfiger, Zara, Chanel, Puma и много други. „Нарушенията на интелектуалната собственост не са лесни за откриване и представляват „подвижна мишена", посочи зам.-министър Петров. В заключение той каза, че е от съществено значение въвеждането на прецизни системи за откриване на нарушенията и бързото прилагане на превантивни мерки.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |