Близо 2% ще е поскъпването на тока. Но всъщност в това решение на регулатора, ние виждаме решаване на редица наследени проблеми и дефицити, които много ни притесняваха, коментира Делян Добрев – председател на енергийната комисия в парламента, цитиран от БНТ.
Според него новия състав на регулатора, представен от всички парламентарно представени партии, които излъчиха кандидати взе едно много успешно решение, защото успя да балансира дефицитите, които съществуваха в системата.
Бъдещо покачване на цената може да се свързва единствено само с увеличаване на някои от разходите в енергетиката, а такива рискове, поне засега не се виждат, защото с промени в Закона за енергетиката в началото на година бяха премахнати преференциалните цени за зелените централи.
От друга страна държавата контролира по-стриктно разходите на дружествата в енергетиката, което е другият риск.
Ето защо, смята Добрев, в бъдеще не се виждат някакви особени рискове или натиск за увеличаване на цените. Хубаво е, че със своето решение регулаторът успя да премахне изцяло дефицита в НЕК, който в годишен план беше около 800 милиона.
С новото решение от следващия ценови период, от 1 юли тази година до 1 юли следващата година, такъв дефицит няма да има, което значително ще подобри ситуацията в енергетиката.
Ако погледнем картината на пазара на електроенергия преди 5-6 години, тогава свободният пазар бе с дял около 20%. В момента този свободен пазар е над 50% и все повече фирми, включително най-малките излизат на свободния пазар – молове, хранителни вериги, дори жилищни кооперации вече са на свободния пазар.
Тази либерализация се случва и в момента. С последното си решение регулаторът изправи един от най-големите дефекти, този на свободния пазар да се плаща значително по-малко задължение към обществото, така наречените зелени, кафяви енергии, дългосрочни договори, отколкото на регулирания пазар, та шок в тази посока не може да се очаква и не може да има.
По отношение на решението на КЗК да глоби електроразпределителните дружества, Добрев посочи, че суми от порядъка на 1 милион не могат да предизвикат, каквото и да било в енергетиката.
Според бившия министър в проекта „Турски поток“ няма особена логика, защото закупеното оборудване и наетата техника, която ще монтира тръбите, трябва да се използват по някакъв начин, но в идеята за изграждане на „Турски поток“ няма особена логика, защото първо – трасето е много заобиколно, второ – този проект доставя газ на пазар, в който ще има се повече газ. В Турция ще има все повече газ от различни източници, докато в Източна Европа, където няма да има толкова много алтернативи, за да стигне там този газ трябва да направи едни огромни заобиколки.
Но не е толкова важно дали имаме, или нямаме определена тръба, а е важно да имаме собствен газ, защото той е 35% по-евтин. Огромен стимул за индустрията, огромен стимул за икономиката. От останалите 65%, 30% влизат в държавния бюджет по формата на концесионни възнаграждения. От една тръба може да се печели, може и да не се печели. В лош финансов модел няма да се печели, та дори и да я има тази тръба, тя може да не донесе нищо или да донесе загуба на компаниите, които участват в нея, коментира Делян Добрев.
В блок „Хан Аспарух“, за който сключихме договор 2012 година, догодина в началото ще е първият сондаж. Така че очакваме повече информация към средата на следващата година, приключи сеизмиката и доколкото имаме информация тя е много положителна. В новите конкурси, които сега стартираме за „Терес“ и „Силистар“ крайните срокове за подаване на оферти са към края на септември и въпреки че още е много рано в процеса на закупуване на документи и подаване на оферти вече имаме три от най-големите компании в света, които закупиха документация, надяваме се с цел да участват в конкурса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |