Икономическите показатели се подобряват на почти всички фронтове в България, което означава, че очакваме една доста по-добра година. Това каза Андреа Казини, главен оперативен директор на УниКредит Булбанк по време на конференцията „По-модерни, по-конкурентоспособни, по-силни", организирана от Конфиндустрия България и Италиански институт за външна търговия.
Завоя към по-силно подкрепяща растежа фискална политика и дългоочакваното възстановяване на заетостта в експортно-ориентираната част от икономиката, направиха възможно реалният растеж на БВП да достигне 1.7% през миналата година спрямо 1.1% през 2013 г. БВП нарасна с нови 0.9% през първото тримесечие на 2015 г, което е най-голямото повишение на тримесечна база за последните четири години.
„По-доброто представяне на икономиката през първите три месеца на текущата година се дължи основно на износа, докато вътрешното търсене се стабилизира на нивата от края на миналата година", обясни Андреа Казини.
Нарастването на българския износ на стоки и услуги с общо 13.1% в реално изражение през последната половин година е най-доброто представяне сред всички развиващи се пазари в региона на ЦИЕ. Това са и най-високите стойности за страната ни за последните 7 години.
Тези данни са доказателство, че икономиката на България продължава да бъде конкурентноспособна. Възстановяването на износа се дължи най-вече на постепенното повишаване на производствения капацитет в преработващата промишленост и някои сектори на услугите. По-ниските цени на енергията в България и слабото евро допълнително подкрепиха конкурентоспособността на икономиката на страната на външните пазари.
Всичко това протича на фона на повишаване на доверието на бизнес ръководителите и домакинствата до стойности, които не са наблюдавани от началото на глобалната финансова и икономическа криза през 2008 г. С най-голям принос за този резултат продължават да са подобряващите се нагласи в промишлеността и донякъде изненадващо при домакинствата. В същото време подобряването на очакванията в услугите и строителството протича далеч по-бавно, което сочи, че възстановяването остава неравномерно и ще е необходимо още време преди икономиката да достигне пълния си потенциал.
„Подобреното усвояване на фондовете на ЕС и по-силният износ ще подпомогнат икономическия растеж да се засили до 2.1% през 2015 г. и до 2.4% през 2016 г.", каза още по време на конференцията главният оперативен директор на УниКредит Булбанк.
Усвояването на фондовете на ЕС към края на април достигна 81%, а очакванията са за стойности от поне 85-87% до края на годината, което изглежда окуражаващо, като се има предвид че за първите четири години от процеса (2007 - 2010 г.) процентът на усвояване беше едва 15.6% кумулативно.
В същото време 5 от общо 7 оперативни програми, които ще да дадат възможност на България да получи още 7.4 млрд. евро през следващия програмен период, са вече договорени с Европейския съюз, а останалите две вероятно ще получат зелена светлина скоро. Така наред с износа и постепенното възстановяване на заетостта, по-доброто усвояване на средства по европейските програми ща направи още по-видимо постепенното ускоряване на икономическия растеж през тази и следващата година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |