Предупреждавам Здравната каса да седне и да си направи добре отчетите. Всяка година да искате по 400 милиона лева и да казвате - това е за здравето на хората - не е за здравето на хората, не е редно. Ултиматумът е на премира Бойко Борисов по време на организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) конференция на тема „Здравна реформа: Бизнес диагноза".
Министър-председателят подчерта, че здравната реформа се прави за хората и те трябва да идват и да казват, че са доволни от здравеопазването. Борисов се закани още, че когато се приемат реформите на министър Ивайло Калфин и на министър Петър Москов ще отиде до парламента, за да може да се събере по-голямо мнозинство при приемането им, защото тези реформи са важни.
В заключение Борисов каза, че абсолютно подкрепя здравната реформа и ще направи каквото може, поне за ГЕРБ да я подкрепи.
Остри критики отправи към Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) и финансовият министър Владислав Горанов: „Искам още отсега да алармирам, че случващото се в здравната система е в състояние на свободно падане и това неминуемо ще се прояви в следващите няколко месеца, ако много бързо не се вземат някакви мерки."
Финансовият министър предупреди, че има голям риск тази година парите от здравни вноски, които събира касата, да не стигнат за покриване на разходите. „И този проблем повдигам като финансов министър отдавна. Колеги, сметката не излиза, трябва много бързо да се предприемат решителни действия в следващите месеци", призова Горанов.
Той призова усилията на здравния министър Петър Москов да бъдат подкрепени, за да може бързо възможните мерки за балансиране на системата да бъдат придвижени. Финансовият министър не скри разочарованието си, че популизмът отново надделява при гласуването на здравната реформа и темповете, които гони правителството, не се постигат заради начина, по който се води дебатът: „С много популизъм и с никакво желание да се види проблемът - неефективна система, което води до ескалиране на проблемите и до твърде висока цена, която обществото плащ."
В изказването си на конференцията здравният министър Петър Москов представи изследване, според което най-много се увеличават средствата за болнична помощ и лекарства, а статистиката показва, че през 2014 г. само 18% от парите за здравеопазване са отишли за други дейности. Освен това частните разходи за здравеопазване надхвърлят 40%. "България е на първо място по ниска продължителност на живота и висока смъртност. Все още не можем да намалим детската смъртност до показателя, постигнат в страните от ЕС през 1995 г.", подчерта здравният министър. Той подчерта, че общите разходите за здравеопазване нарастват с 10% повече на година, отколкото БВП на страната. В същото време разходите на НЗОК нарастват много по-бързо от приходите. По думите на Москов здравноосигурителният модел в България е счупен през 2013 г.
Като най-големи проблеми в болничната помощ здравният министър посочи прекалено големия брой на болнични легла, както и задълженията, които се трупат от здравните завeдения.
„Здравната реформа има за цел пациентът да бъде поставен в центъра на здравната система и да получава комплексно лечение. Промените предвиждат НЗОК да не сключва договор с болница, която може да осигури само един епизод от лечението на пациента. Затова се стремим към ефективност, не към икономии и спестяване. Финансиране, обвързано с качеството, а не с количеството", подчерта Москов. В заключение той каза, че на базата на концептуалния документ за реформа на правителството в здравеопазването, 4 от 2-те препоръки на Европейската комисия са били свалени.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |