Вицепремиерът Ивайло Калфин обобщи след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), че няма единодушна подкрепа от страна на социалните партньори за законопроекта за промяна на Закона за лечебните заведения.
По думите му подкрепа няма, включително и след информацията, че частта за приватизация на болниците ще отпадне. Калфин отбеляза, че социалните партньори имат много забележки и се надява депутатите между първо и второ четене да отчетат позициите им.
Председателят на тристраниня съвет призова Министерството на здравеопазване подобни законопроекти първо да минават през тристранен съвет и тогава да влизат в парламента, което е в интерес на обществеността.
Социалните партньори изразиха недоволства, че при обсъждането на такъв важен законопроект липсва неговият вносител: „Министърът на здравеопазването прекалява с отношението си към Националния съвет за тристранно сътрудничество. Не може, когато обсъждаме двата закона, които очертават здравната реформа, здравният министър да отсъства", обяви преди началото на заседанито представителят на КНСБ и член на надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов.
Известни разпоредби обаче бяха одобрени от НСТС, като създаването на Национална здравна карта, обединяване на болници чрез създаване на консорциуми и въвеждане на задължителна акредитация за всички лечебни заведения. Социалните партньори категорично възразиха срещу приватизацията на болници, не подкрепиха и възможността с публичен ресурс болниците да формират печалба, не одобриха и занижаването на критериите за заемането на длъжността директор на болница.
Заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков, който защити предлаганите промени, поясни, че не е важен текстът с изискването за ценз на болничен директор, важно било да е магистър, а здравният мениджмънт не е важно като специализация. Тези негови думи още повече настроиха социалните партньори срещу законопроекта.
Аргументът на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) против законопроекта е, че нерационалното разходване на средства от Здравната каса ще продължи. Затова работодателската организация е против желанието за свръхрегулиране на дейностите. АИКБ има възражения и за квалификацията на болничните директори. Относно приватизацията, от АИКБ смята, че структуроопределящи болници не трябва да се приватизират, а за всички останали да се разреши при определени условия.
От КРИБ принципно подкрепиха предлагания законопроект, като направиха забележката, че искат в консорциумите да не се включват болници с ниска акредитационна оценка.
В крайна сметка според Ваньо Шарков, Министерството на здравеопазването няма да оттегли от парламента внесените промени в Закона за лечебните заведения и да премахне от тях текстовете за приватизацията на болниците. Ще се разчита на депутатите да ги отстранят между първо и второ четене или да гласуват против при окончателното приемане.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |