По-ясни правила ще има за застраховките, които се сключват при взимане на заем и за полиците за коли на лизинг. Целта е да се гарантират правата на клиентите на кредитните институции и на лизинговите фирми. Това ще стане, ако парламентът приеме подготвения от КФН изцяло нов кодекс за застраховането, който е пуснат за обществено обсъждане от Министерството на финансите, съобщават от www.darikfinance.bg
При взимане на ипотечен кредит редица банки изискват клиентът да сключи застраховка "Живот". При потребителски заеми също се предлагат полици, които да покриват вноските при временна загуба на работа или при смърт на длъжника. В момента обаче няма ясни правила за изплащане на обезщетенията в тези ситуации. Ако длъжникът умре, кредитът му се прехвърля към наследниците, а често те дори не знаят, че той е имал застраховка. Финансовата институция пък предпочита да си търси парите от наследниците, вместо от застрахователя. При колите на лизинг проблемът е друг.
В момента застраховката "Каско" на автомобила се сключва в полза на лизингодателя, който е реалният собственик на автомобила, въпреки че вноските по полицата се плащат от клиента. Ако автомобилът бъде откраднат или катастрофира, застрахователят може да изплати обезщетението на лизингодателя, въпреки че той има право да продължи да получава и вноските по лизинговия договор, независимо от погиването на вещта. С новия кодекс за застраховането тези проблеми ще се изчистят. При застраховките на колите на лизинг обезщетението ще се изплаща на тази страна по договора, която носи риска. Когато в края на договора колата трябва да се прехвърли на клиента, той ще получава и обезщетението по "Каско".
Например на втората година от лизинговия договор автомобилът е застрахован за 20 хил. лв., а клиентът дължи още 5 хил. лв. за да го изплати. Ако откраднат колата, то клиентът ще получи от застрахователя 20 хил. лв., но ще трябва да изплати оставащите по лизинговия договор 5 хил. лв. Освен това с новия кодекс лизинговата компания ще има право да сключи застраховки за автомобила само след писменото съгласие на клиента с условията. Това правило ще важи и при застраховките на заеми. Като кредиторът ще трябва да даде предварително на клиента цялата информация за полицата - общите условия, застрахователната сума, както и лицата които имат право да получат обезщетение.
Освен това кредитната институция ще трябва да даде на длъжника сертификат от полицата до 15-то число на следващия месец след сключването ѝ. Така и наследниците на длъжника ща имат достъп до цялата информация за застраховката. А ако длъжникът почине, кредитната институция ще бъде длъжна да потърси обезщетението по полицата. Ако застраховката не е за конкретна сума, тя ще покрие оставащите вноски по заема.
Но ако в полицата е записана конкретна застрахователна сума, например от 50 хил. лв., а по заема остава да се изплатят 10 хил. лв., то наследниците ще имат право да получат разликата от 40 хил. лв., предвижда новият кодекс. Допълнително се въвежда и изискване полиците, които се сключват към кредит, да имат същите общи условия, които важат за останалите застраховки на компанията. Така ще се предотврати възможността да се продават застраховки, при които лесно може да се откаже плащане заради странни условия в тях.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |