Информацията от направения през втората половина на месец юни и в началото на юли мониторинг на плажовете вече е предоставената на прокуратурата съобразно определения от нея срок - 20 юли, съобщи на брифинг днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Проверките за изпълнението на задълженията на концесионерите и наемателите съгласно Закона за устройство на Черноморското крайбрежие ще продължат и през август, като те ще бъдат текущи и внезапни, допълни тя.
Общо 209 са Черноморските плажове с издаден акт за изключителна държавна собственост, от които 114 се стопанисват както следва. За 56 от тях са сключени и има действащи концесионни договора. 43 са плажовете или части от тях, за които има сключени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) договори за отдаване на плажове или части от плажове под наем. За 21 плажа в областите Добрич, Варна и Бургас има сключени договори за предоставяне под наем от областните управители. 2 плажа се управляват от съответните общински администрации. Неохраняемите плажове или частично охраняеми зони са 95.
Министър Павлова обърна внимание, че концесионерите и наемателите са длъжни да осигурят безплатен достъп до морския бряг. Тя обясни още, че те имат задължение да осигурят медицинска помощ, течаща вода на всеки плаж и достъп до тоалетни, както и да не събират входни такси за морския плаж. Трябва да осигуряват табели къде е свободната и къде е платената зона и всички цени да са написани, подчерта министърът.
Лиляна Павлова информира, че за изпълнение на тези задължения са проверени общо 99 плажа, 56 от които са концесия, а останалите под наем. Проверки са извършени и от областните управители за предоставените за управление на тях плажове, която е обобщена и също е предоставена на прокуратурата.
На 49 от предоставените на концесия плажове е констатирано поставяне на преместваеми обекти и допълнителни търговски площи в нарушение на одобрената схема за тяхното разполагане, а 19 са без наличие на такава, съобщи Павлова. 17 от плажовете са с недостатъчен брой спасители и/или спасителни постове, както и с непълно оборудване, а на два плажа медицинското оборудване е непълно, каза още тя. Това са и най-честите нарушения, обобщи министърът.
Лиляна Павлова подчерта, че недостигът на спасители е разрастващ се проблем и засяга всички ивици. Тя обясни, че от разговорите с БЧК става ясно, че няма желаещи и е сигнализирана Агенция по заетостта с цел да се обмисли създаването на целенасочени програми в Бюрата по труда.
Министърът информира, че справка за цените на плажните принадлежности показва, че те са най-скъпи в курортите „Св. Св. Константин и Елена" и „Св. Илия", а най-евтини са на къмпинг Китен, където чадър,шезлонг и маса струват 10 лева. Средните цени за чадъри и шезлонги са между 3 и 8 лева. Тя апелира туристите да сигнализират за нарушения на изискванията към концесионерите и наемателите. На разположение сме да извършваме проверки, подчерта Павлова.
В момента се извършва геодезическо заснемане на плажовете. Започваме и изненадващи проверки. Констативните протоколи са изготвени и връчени на нарушителите, съобщи министърът. Тя обясни, че е даден срок за коригиране на нарушенията на концесионерите и наемателите. В случай, че нарушенията не бъдат отстранени ще последват санкции, а като трета стъпка ще бъдат прекратени договорите, допълни тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |