Днес бе приета програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП между България и Сърбия, съобщи пресцентърът на Европейската комисия. Програмата ще спомогне за постигането на основни цели в региона: ефикасно управление на природните ресурси, увеличаване на трансграничните мрежи и взаимодействия, стимулиране на туризма, опазване на културното и природното наследство, както и инвестиции в младежта, образованието и изграждането на умения.
Програмата също така ще бъде насочена към опазване на околната среда и насърчаване на адаптирането към изменението на климата и превенцията и управлението на рискове.
Заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева, която отговаря за бюджета и човешките ресурси, заяви : "Това е втора програма за регионално сътрудничество между България и съседна страна, която комисията одобрява за по-малко от месец. България ще може по-активно да работи със Сърбия в областта на туризма, опазването на културното наследство и околната среда. Тези почти 60 милиона лева означават повече инвестиции и нови работни места за съседните на Сърбия региони."
Комисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу каза: „Благодарение на тази програма България и Сърбия ще могат да развият своите гранични региони по екологосъобразен и устойчив начин. Опазването на природните зони по границата и използването на техния потенциал за икономическо развитие е важна стъпка в правилната посока."
Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП обхваща 6 гранични региона в България и 7 сръбски региона. Тя възлиза на над 34 млн. евро, като близо 29 млн. евро са по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП).
Сред очакваните резултати са:
- Подпомагане на опазването на природното, културното и историческото наследство, свързано, когато това е уместно, с туризъм, включително възстановяването на исторически сгради и поддръжката на традиционните ландшафти.
- Подобряване на интеграцията между различните видове транспортни услуги, използвани от туристите.
- Приоритизиране на видовете продукти и услуги, които отразяват специалния характер на трансграничните дестинации, свеждат до минимум въздействието върху околната среда и са от полза за общността (от гледна точка на икономиката и заетостта).
- Разработване на съвместни планове за управление на туристическите територии.
- Разработване на поредица от действия за изграждане на мрежи с цел да се насърчи отговорността в устойчивия туризъм.
13-те региона, участващи в програмата Interreg-ИПП за трансгранично сътрудничество са: в България това са областите Видин, Монтана, Враца, София, Перник, Кюстендил; в Сърбия са регионите Борски, Зайчарски, Пиротски, Нишавски, Топлички, Ябланички, Пчински.
Акцент в програмата ще бъде поставен върху следните три приоритета: 1. Устойчив туризъм; 2. Младеж; 3. Околна среда.
По-късно от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството уточниха, че първата покана за набиране на проектни предложения ще бъде публикувана до средата на месец август 2015 г. и ще включва всички приоритетни оси на Програмата, по които ще бъдат финансирани проекти (Приоритетна ос 1. „Устойчив туризъм", Приоритетна ос 2. „Младежи" и Приоритетна ос 3. „Околна среда"). Общият бюджет на първата покана възлиза на 12 687 304 евро.
Бенефициенти по програмата могат да бъдат юридически лица, регистрирани в допустимия регион, като следва да са организации, които не генерират печалба (в т.ч. местни/регионални/национални власти или подчинени на тях структури, национални и регионални агенции; администрации на природни паркове; местни/регионални горски дирекции; културни институции; обществени центрове/читалища, неправителствени или нестопански организации, образователни институции като например университети, училища, колежи и библиотеки; еврорегиони и др. или сдружения от две или повече от изброените).
Управляващ орган е Министерството на регионалното развитие и благоустройството на България, а Сръбският офис за европейска интеграция изпълнява функциите на Национален орган.
Основният офис на Съвместния секретариат ще остане в гр. София, България, а на територията на Сърбия в град Ниш ще продължи да функционира клон на секретариата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |