България да засили превантивните мерки срещу природни бедствия, призова българският еврокомисар и заместник-председател на Европейската комисия Кристалина Георгиева. В разпространено до медиите нейно изявление по повод една година (2 август 2014 г.) от наводненията в Мизия, тя казва: „Трагедията на Мизия докосна много българи. И когато си спомняме тези, които загубиха живота си в бедствието, не трябва да забравяме хората, на които то отне постигнатото през целия живот и бяха принудени да започнат отново от нулата."
Миналата година в качеството си на европейски комисар за хуманитарната помощ и реакция при кризи посети бедстващия град.
„Бедствието извади на показ и най-добрата страна на българския народ - съпричастността и солидарността. Като българка бях и дълбоко трогната, и възхитена от всеотдайността и решителността на спасителите и пожарникарите, които помагаха на хората в най-тежките часове, доброволците, които с месеци чистиха наводнените домове, хилядите, които дариха средства и материали на хората в Мизия, за да започнат да възстановяват живота си", посочва в писменото си изявление заместник-председателят на Европейската комисия.
Тя припомни, че ЕС прояви солидарност като предостави 4 милиона лева в помощ на пострадалия район. Въпреки това дори и днес работата по възстановяване на Мизия далеч не е приключена. „За съжаление подобни бедствия имат тежки и дългосрочни последствия. Но урокът, който можем да извлечем от тях, е, че трябва да бъдем подготвени. Европейската статистика показва, че всяко евро вложено в превантивни дейности спестява между 4 и 7 евро щети при бедствие", уточнява Кристалина Георгиева.
Според нея, с промяната в климата е ясно, че бедствията ще се случват по-често и едва ли ще можем да ги предотвратим. И за това трябва да ги предвидим и да инвестираме в подготовка за посрещането им - и в развитие на възможности за спасяване и възстановяване; и в превантивни мерки при изграждането на обекти и инфраструктура; и в личен план, чрез застраховки на личното имущество в рисковите райони.
„Оперативните програми за използване на европейските средства в България предвиждат такава превантивна политика и за много от проектите има изисквания за подобни мерки. Превенцията и подготовката обаче трябва да станат част от мисленето на всички българи, за да не позволяваме всяко бедствие да се превръща в трагедия", припомня българският еврокомисар.
Кристалина Георгиева лично е благодарила по телефона на кмета на Мизия д-р Виолин Крушовенски за удостояването й с възпоменателен плакет във връзка с годишнината от трагичните събития. Двамата са обсъдили възможностите за ускоряване на процедурите за възстановяване на града.
Освен за преодоляване на щетите от наводнението в Мизия (4 млн. лв.), Европейският фонд „Солидарност" е предоставил на България още средства:
На 23 юли 2015 г. ЕК одобри и помощ от 12,5 млн. лева за България за справяне с последиците от тежките зимни условия през януари и февруари тази година.
През 2014 г. България получи 21 млн. лева за възстановяване на щетите от наводненията в Североизточна България.
Финансовата помощ от фонд "Солидарност" може да се използва само за покриване на разходите за основни неотложни и възстановителни дейности и за възстановяване на ключова обществена инфраструктура, пострадала при бедствия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |