За движение е открит участъкът Белокопитово - Каспичан от автомагистрала Хемус, към който е най-големият пътен възел у нас - Белокопитово. На него ще се осъществява връзката с път I-2 Русе - Варна и път I-4 Коритна - Белокопитово. Общата дължина на отсечката е 4,898 км., съобщи пресцентърът на Агенция "Пътна инфраструкрута" (АПИ).
Проектът е по програма „Ново строителство" на АПИ и е изпълнен изцяло със средства от републиканския бюджет. Инвестицията е за близо 66 млн. лв. В участъка са изградени общо 11 съоръжения, сред които е най-големият пътен възел в Североизточна България - „Белокопитово", който е с разгъната дължина от 10 км. Съоръжението е некласически пътен възел, със свободно решение и е съвършено, тъй като осигурява безконфликтно преминаване по всички посоки във всички направления. Останалите видове пътни възли са пълна детелина, полудетелина, тромпет и диамант.
На откриването на новия пътен възел присъстваха премиерът Бойко Борисов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на транспорта Ивайло Московски, председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Лазар Лазаров, кметове от региона, представители на изпълнителя, на надзора и др.
„Макар и само 5 км, дългоочакваният участък от АМ „Хемус" е важна част от цялата магистрала", заяви министърът на регионалното и благоустройството Лиляна Павлова при пускането на новата отсечка. Тя изрази надежда пътен възел „Белокопитово" да „отпуши" развитието на „Хемус" и да постави началото на доизграждането на оставащите 250 км от нея. „Необходимата за това сума е над 1,9 млрд. лв., информира тя. Това не трябва да ни обезкуражава, това ни амбицира да работим усилено и да продължим всички дейности, с които сме се заели, за да може тези средства да бъдат осигурени през следващите години", заяви регионалният министър.
Тя съобщи, че най-късно до ноември се очаква да бъде избран изпълнителят на първия етап от проекта за доизграждане на „Хемус" в участъка от Ябланица до разклона Плевен/Ловеч с дължина 60 км.
„Ако не бяхме правили „Експеримента Орешарски" тази магистрала щеше е в много по-напреднал стадий", заяви министър-председателят Бойко Борисов и припомни, че тя беше извадена от списъка проекти за финансиране от Оперативна програма „Транспорт". Премиерът коментира, че с инвестираната в строителството на открития днес участък от „Хемус" сума е можело да бъде изградена много по-голяма част при положение, че е била вложена като национално съфинансиране към европейски средства. Борисов заяви, че в рамките на мандата ще бъде построена половината от оставащата част на АМ „Хемус", докато другата се проектира.
Министър Павлова връчи на инж. Лазаров разрешението за ползване на обекта и благодари на строителите, които са работили при температура от над 40 градуса, за да завършат отсечката колкото се може по-скоро.
Изпълнител на обекта е „АМ Черно море" АД. Стойността на договора е 65 769 410,48 лв. с ДДС. Строителният надзор е осъществен от „Пътинвестинженеринг" АД. Проектант е „Пътпроект" ЕООД.
С изграждането на 5-километровия участък от АМ „Хемус" от Белокопитово до Каспичан и п. в. „Белокопитово" се облекчава трафикът по направленията София - Варна и Варна - Русе. Транспортно-експлотационните разходи ще намалеят, а разстоянието за пътуване се скъсява с около 5 км. Транзитният и локален транспорт се изнася извън селата Белокопитово и Панайот Волово, с което повишава безопасността на движение и не се създават неудобства на жителите на населените места.
Чрез п. в. „Белокопитово" ще се осъществява връзката с най-натоварените направления Варна - Русе, Русе - Варна, Шумен - София и София - Шумен.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |