Очаква се реколтата от слънчоглед на повечето места да бъде в порядъка от 150-180 килограма на декар и като цяло за страната ще има намаление на добивите спрямо миналата година. Прогнозата е на Ангел Вукодинов, член на Контролния съвет на Асоциацията на зърнопроизводителите, пред Агенция „Фокус".
Той уточни, че от ранните слънчогледи, които успяха да се развият добре, се очаква реколта от 250 килограма на декар, но при късната добивите ще са по-ниски. Според Вукодинов, традиционно площите с най-добре развилите се слънчогледи дават 200-250 килограма на декар, а по-слабите около 150-180 килограма. „Предполагам, че тази година ще има по-голямо количество по-слаби реколти. Естествено е, че ще има изключения за по-добрите стопани, които са засяли площите със слънчоглед навреме", каза още Вукодинов.
По думите му, продължителната суша е ускорила развитието на слънчогледа и на места той започва да подгаря. Представителят на Асоциацията на зърнопроизводителите се надява падналият вчера (5 август) дъжд ще компенсира донякъде нещата, но не на всички посеви. Според него, заради топлото време най-вероятно ще се наложи реколтата от слънчоглед да се прибира преждевременно. „Очакванията са, че около 20 август, на места даже и около 15 август, ще започне жътвата на така наречените „бели места", песъкливи почви. Предполагам, че след 15-20 август ще започнат първите жътви, при положение че традиционно жънем от началото до края на септември", коментира Вукодинов.
Той смята, че не би трябвало да има сътресение на пазара заради по-ниското количество реколта от слънчоглед. Традиционно в България се произвеждат около 7 милиона декара слънчоглед, от които се добиват 1,5 милиона тона реколта. От тази реколта под 1/3 се употребява за добиване на слънчогледово масло и 2/3, дали във вид на слънчогледови семена или във вид на слънчогледово олио, се изнася. Радващо е, че през последната година се е увеличила преработката на слънчогледа в България.
Относно добивите на жито, Вукодинов каза, че в Южна България добивите са по-ниски, докато в Северна България са прибрани по-нормални количества. „Пазарът на жито малко се е затворил. Достатъчно има за потребление и за експорт, тоест няма сътресения", коментира представителят Контролния съвет на Асоциацията на зърнопроизводителите. Според него сътресенията са валидни за Южна България, където хората са прибрали много по-малко доход, а разходите са били големи.
По отношение на реколтата от царевица, той посочи, че в Северна България има големи площи, но те са неполивни и няма как сушата да не се отрази. „Там ще има сериозно намаление спрямо миналата година, а през 2014 г. в Северна България имаше рекордни добиви на царевица за неполивни условия", посочи Вукодинов. По думите му, царевицата не е основна култура в Южна България. „Правят се опити за неполивни площи, но повечето производители не рискуват и отглеждат единствено и само на поливни площи. Там, където са на поливни площи се надявам, че ще има нормални резултати, макар и с повече разходи", добави представителят Контролния съвет на Асоциацията на зърнопроизводителите. Той посочи, че цената за поливане на един декар често е 30-40 лева за поливка, а ако се правят 2-3 поливки става доста повече.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899230 |
GBP | 2.315880 |
CHF | 2.082000 |