Местните изборите и референдумът ще струват 51 млн. лева, съобщи премиерът Бойко Борисов на заседанието на Министерски съвет днес. От тях 23 млн. лв. ще отидат за изплащане на възнаграждения на ангажираните с изборите служители.
Първоначално институциите, отговорни за организирането на изборите и референдума, са поискали 69 млн. лв., но финансовият министър е успял да смъкне сметката до 51 млн. лв. Това става ясно от публикуваната стенограма от заседанието на Министерския съвет.
Отговорник за провеждането им ще бъде вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев, реши още правителството.
В задълженията му влизат още и дейностите по съгласуване с Централната избирателна комисия на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали, съхранението на техническите устройства за машинното гласуване.
Министърът на финансите трябва да внесе в Министерския съвет проект на план-сметка за разходите по организационно-техническата подготовка и произвеждането на изборите и националния референдум, съгласувана с ЦИК. Той трябва да предложи и проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети заплащат предизборните предавания по БНТ и БНР и техните регионални центрове.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи ще организира изпълнението на дейностите от компетентността на МВР, а министърът на регионалното развитие и благоустройството ще координира изготвянето и публикуването на избирателните списъци. За организацията, подготовката и произвеждането на националния референдум извън страната отговаря външният министър.
След заседанието на кабинета министърът на външните работи Даниел Митов каза пред журналисти, че очаква проблеми с вота в чужбина, тъй като за момента имало твърде малко регистрирани. Дори съществува риск в някои държави като Турция и Испания, да се отворят секции, в които да няма много желаещи да участват в референдума.
Другият риск, според външния министър, е, че в някои държави няма да може да се попълнят секционните избирателни комисии (СИК). ЦИК е длъжна да открие зад граница над 430 секции, където те са съществували, и в които са гласували не по-малко от 100 български граждани. Във всяка една от тези секции трябва да има представител на външния министър, а останалите са представители на политически партии.
"Ако няма достатъчно, такива се командироват от България или се намират на място хора от българските общности в чужбина. Ако няма достатъчно сериозен интерес, съществува рискът да не можем да попълним секционните избирателни комисии", обясни министърът.
По думите му, служителите, които ще бъдат командировани от България за попълване на състава на СИК в чужбина, няма да могат да гласуват на местните избори. Митов призова да се намери изход от казуса, който възниква като конфликт между конституционното право на тези хора и тяхното участие в СИК. На последните избори са били командировани в чужбина 388 души от администрацията.
Митов настоява да се увеличи възнаграждението им, тъй като работата е тежка, а заплащането - минимално.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |