Източник: www.darikfinance.bg
Ключова реформа на Москов увисна. Депутатите от ГЕРБ, ДПС и БСП не приеха здравната каса да финансира само болници, осигуряващи комплексно лечение. Идеята на здравния министър Петър Москов за комплексно лечение не бе приета при гласуването на второ четене на пакета промени в здравните закони в парламентарната комисия в петък. ГЕРБ, ДПС и БСП отхвърлиха текста, който предвижда договор със здравната каса да могат да сключват само болниците, които се обединяват в консорциум, за да могат да осигурят комплексно лечение. Така засега остава досегашната практика касата да финансира отделни дейности, а пациентите да търсят различни заведения, в които да лекуват различните аспекти на заболяването си. Според Москов е напълно недопустимо и против интересите на пациентите тази практика да продължава. След гласуването в петък той заяви, че ще настоява текстът отново да бъде предложен и разгледан и в пленарната зала, където промените в закона трябва да бъдат разгледани и гласувани на второ четене през тази седмица.
При решаване на спорове с потребители: Търговците ще избират между извънсъдебни споразумения и стандартни съдебни процедури. Последните изменения в Закона за защита на потребителите въвеждат алтернатива при национални и трансгранични потребителски спорове, свързани с продажба на стоки и предлагане на услуги. Споровете между потребители и търговци да бъдат решавани ефикасно, бързо и на достъпни цени. С тези мотиви бяха приети измененията в Закона за защита на потребителите, посветени на правилата за алтернативно решаване на потребителски спорове. Те въвеждат в българското законодателство европейската уредба относно алтернативното решаване на спорове между потребители и търговци.
Лихвите по жилищни заеми у нас остават сред най-високите в ЕС. Лихвите по ипотечните кредити в България са сред най-високите в ЕС. Това показва сравнение на данни от сайта europe.deposits.org, както и данни от Европейската централна банка (ЕЦБ). У нас средните лихвени нива са около 5.84% за ипотеки в евро, докато в повечето страни от еврозоната те са наполовина по-ниски. В Германия например средната лихва за ипотечен кредит е 2.17%, а в Италия - 2.14%. Още по-ниски са лихвите в Белгия, където средното ниво е около 1.84%. В Естония средните лихви също са около 2.14%, а в Словения - 2.4%.
Всеки трети учител работи на две места. Преподавателите ще получат по 8-10% увеличение на заплатите от 1 октомври т.г. Тенденцията все повече български учители да се хващат на втора работа, за да свържат двата края, се задълбочава. Вместо да се отдадат на заслужен отдих през лятото, почти всички наши преподаватели работят. Всеки втори учител и всяка трета учителка имат и второ работно място през учебната година, като има случаи на хора дори с две допълнителни работи. Това показва проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". От синдиката решили да проверят дали почиват, или работят родните учители по време на лятната си ваканция. "За съжаление се оказа, че много малка част от педагозите въпреки високата им средна възраст имат време за почивка. Само 8% от учителите успяват да почиват, без да работят", констатират оттам.
Хазната е успяла да събере солидна сума просрочени вземания от фирми, които работят по договори с министерствата и общините. От края на 2014 г. всички компании с публични договори на стойност над 100 000 лв. се проверяват в НАП и митниците за наличие на неплатени в срок данъци, осигуровки, акцизи. В резултат от тези проверки и последвало удържане на просрочени задължения хазната е успяла да събере до момента около 123 млн. лв., показват данни на НАП, поискани от "Сега".
Въпреки че цените на бензина и дизела само за три седмици у нас намаляха с 16 стотинки на литър, те остават сред най-скъпите в ЕС. Това показва справка на сайта energy.eu за цените, преди в тях да бъдат включени данъците. Само в две страни нафтата е по-скъпа преди ДДС и акциз - в Дания и в Малта. Бензинът е с по-висока цена в Дания, Италия и Малта. Според изчисленията на сайта цените на А95 и на дизела у нас са съответно 0,553 евро и 0,586 евро. Средната цена на тези две горива без данъци в ЕС е 0,500 евро за бензина и 0,496 евро за дизела, т.е. в България те са с 10,6 и с 18,15% по-скъпи. След като върху цените бъдат добавени ДДС и акциз, стойността на бензина и дизела у нас е сред най-евтините в общността.
Парите от евросанирането отиват за нови автобуси. Прехвърлят чакащите към държавната програма за панелките. Немалка част от евросредствата по проекта "Енергийно обновяване на българските домове", финансиран по ОП "Регионално развитие" (2007-2013) до края на годината ще бъдат пренасочени към изпълнение на общински обекти за градската среда или закупуване на нови транспортни средства, научи "Монитор". Прехвърлянето става възможно защото по европрограмата има много резервни проекти. Според зам.-министърът МРРБ Деница Николова, която ръководи и управляващия орган на ОПРР, няма риск за загубим средства заради евросанирането, защото има наддоговаряне. По думите на зам.-регионалния министър, има нов списък от резервни проекти, към които ще бъдат насочени неизползваните средства. Над 20 общини са заявили интерес за това. Те са за допълнителни обекти по оста за градска среда и градски транспорт. "В момента от управляващият орган на ОПРР се прави оценка за допустимостта има за финансиране", уточни Николова.
Паяците прескачат личните коли на полицаите. Личните коли на полицаите, паркирани на столичната улица "Позитано" при сградата на СДВР, се щадят от паяци и скоби. Двойният аршин, с който мерят от Центъра за градска мобилност, пролича от видео, разпространено от "Господари на ефира". За да не попаднат в пипалата на паяка, полицаите си маркират колите. Униформените поставят на видни места палки, пагони и други служебни атрибути с отличителните значи на МВР. От Центъра за градска мобилност поставят бележки на автомобилите, че водачите не са платили за зоната, но няколко часа след това все още нямат скоби на гумите. Видеото е заснето от недоволни граждани, които питат защо се случва тази несправедливост – автомобилите на обикновените хора да се вдигат, а на полицаите не.
Все по- малко лекари, които се дипломират имат желание да останат да работят в България. Повечето, над 80 %, желаят при взимането на специалност да заминат да работят в Западна Европа. Това съобщи вчера председателят на Съюза на общопрактикуващите лекари д-р Петко Желязков, цитиран от Фокус. Той допълни, че изтичането на млади лекари е тенденция, която не вижда как може да се обърне в близките години. Според него здравната администрация в страната не благоприятства за развитието на младите лекари, особено в специалността „Обща медицина”. Средната възраст на лекарите в България за последните десетина години е около 50-52 години, съобщи още д-р Петко Желязков. По неговите наблюдения има траен недостиг на лични лекари и незаети практики.
Гурбетите създадоха "мъртви души" в училище. В началния курс мигрират с родителите, а в гимназията започват работа. За "мъртвите души" в училище доскоро се говореше предимно под сурдинка, въпреки че в някои региони те надхвърлят 50% от броя на учениците. Става дума за деца, които са записани в училище, но не посещават часовете и не им се нанасят отсъствия. Често пъти самите директори толерират тази практика, за да не загуби училището част от субсидията си. Нещо повече - има и случаи, когато директорите разпореждат не просто на учениците да не се нанасят отсъствия, а и да им се поставят оценки. При това различни от двойки. Причината е, че ако ученикът има слаба оценка за годината, след това той трябва да се яви на поправителен изпит, а тъй като е фиктивно записан, това няма как да се случи. Резултатът и в този случай е загуба на парите, които държавата отпуска за него. Става дума за около 1300 лева на "калпак", които се явяват единен разходен стандарт или "издръжка" на ученика, като сумата варира според региона. Парите на практика постъпват в училищните бюджети в началото на календарната година, така че ако ученикът бъде изключен след това, училището не връща взетата за него сума, разказаха директори. Проблемът обаче настъпва през следващата година, когато за този ученик вече няма да бъдат отпуснати пари и субсидията ще намалее. Ако това е едва оцеляващо училище в малко населено място или професионална гимназия, която всяка година прави приема си на ученици "на ръба", директорите ще дават мило и драго за запазване на всеки човек - независимо фиктивно записан или реално присъстващ в класната стая.
10% от хората живеят с над 1000 лева на месец. Заможните ядат малко хляб, но много плодове и зеленчуци. Заможните българи ядат по-малко хляб, но значително повече плодове и зеленчуци от бедните си съграждани, сочат данните на НСИ. В България най-богатите 10% от населението имат годишен доход от 12 152 лв., което прави по 1012 лв. на месец. Сумата е доста малка на фона на средната заплата за страната за юни от 868 лв. Но причината за това е, че всички получени в семейството заплати, пенсии и други доходи се разделят между членовете на домакинството. Така дори един човек да има висока заплата, ако в домакинството има безработен, деца или пенсионер, средният доход на човек значително пада. Най-бедните 10% от българите имат годишен доход от 1490 лв., или по 124 лв. на месец, сочат данните на НСИ. В семействата на 10-те процента най-заможни българи 64,4% от доходите са от заплати, 10% са от самостоятелна заетост, а само 9,4% са от пенсии. При най-бедните 10% от населението картината е коренно различна - само 31% от доходите в семействата са от заплати, основно перо в доходите с дял от 30,8% имат пенсиите. Добавките за деца дават още 8,6% от семейния бюджет, обезщетенията за безработица осигуряват 1,7% от доходите, а другите социални помощи - 4,9% от парите в семейството.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |