Основните стъпки на реформата в отрасъл ВиК вече приключиха в няколко направления - регистрирани са асоциации, подготвени са договори между асоциации и оператори, а в 16 области на страната операторите са консолидирани и има по един, с който ще се сключи договор за съответната обособена територия. Това информира днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на блиц контрол в парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Тя допълни, че в тези области ще се изработят първите прединвестиционни проучвания, като за област Смолян вече е готов, а за още 14 се провежда процедура за избор на изпълнител. Регионалният министър съобщи още, че днес е сключен първият договор между Асоциация по ВиК - Смолян и ВиК - Смолян. Така операторът става първият, който ще бъде бенефициент по новата Оперативна програма „Околна среда" и в областта ще могат да се реализират инвестиции в размер на 50 млн. лв. до 2020 години според предвижданията на разработеното пилотно за нея регионално прединвестиционно проучване.
Очакваме останалите договори да влязат в сила след изборите, каза още министър Павлова и допълни, че с останалите 12 области, в които няма окрупнени оператори ще се проведат разговори с новите общински ръководства, пред които ще се разяснят целите на реформата. Ако те не се окрупнят няма да получат достъп до средствата по ОПОС, предупреди тя.
В отговор на въпрос за проверките на адресните регистрации Лиляна Павлова съобщи, че в резултат на провеждането им 1724 лица са автоматично дерегистрирани. До утре, екипите, които подготвят избирателните списъци, ще бъдат готови и актуализираните списъци ще бъдат изпратени на областните управители, които ще ги обявят. Ще бъде дадена възможност гражданите да проверят в коя избирателна секция ще гласуват и онлайн, допълни тя.
Министърът беше категорична, че всеки български гражданин трябва да уведоми властите за промяна на своя настоящ или постоянен адрес. ГРАО издаде указания за реда по който да става промяната на адресната регистрация, но единственият механизъм е доброволното желание на гражданите, тъй като изборният кодекс не предвижда опцията за активна регистрация, каза още тя.
Регионалният министър информира, че късно снощи е одобрена и последната от дванадесетте трансгранични и транснационални програми, по които Министерството на регионалното развитие и благоустройството работи - тази за сътрудничество между България и Гърция. Макар и с по-малък бюджет, те дават голяма възможност на пограничните райони да участват със значими проекти, подчерта тя и допълни, че общият бюджет на управляваните от министерството три програми е в размер на около 500 млн. евро.
Успяхме да изпълним всички индикатори за разплащане за 2015 г., което означава, че нямаме проблем с усвояването, заяви Павлова. Очакваме да няма проблем с тях и през следващата година, защото по тях имаме с една година по-дълъг срок за усвояване на средства, информира тя.
Министърът обяви, че е публикувана първата покана за кандидатстване по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия като срокът за подаване на проектни предложения е до края на януари. Същият ще бъде срокът и за първата покана по програмата за сътрудничество с Македония, която е в процес на съгласуване и която се очаква да бъде обявена до края на месеца.
Отложихме съвместното заседание и обявяването на първата покана по Програмата за трансгранично сътрудничество с Турция, защото трябва да проведем политически консултации на най-високо ниво. Причина за това е искането на турската страна в изискванията към кандидатите да бъде заложено отстраняване на български общини, които са приели декларация за арменския геноцид. За нас това е неприемливо, категорична беше Павлова. Не считаме, че трябва да има политически елемент в програмата, за което имаме подкрепата и на Европейската комисия, каза още тя.
До октомври-ноември 2015 г. предвиждаме да бъде обявена първата покана по Програмата за трансгранично сътрудничество с Гърция, която ще даде възможност за приоритетни стратегически оси и проекти в пътната инфраструктура, като например ГКПП Рудозем-Ксанти. До края на годината се очаква да бъдат одобрени и да се реализират първите проекти по Програмата за трансгранично сътрудничество с Румъния. През следващите между 6 и 9 месеца предстои да бъдат обявени и поканите по транснационално сътрудничество, като ЕСПОН, УРБАКТ и др., информира министърът.
Павлова съобщи, че над 2000 са вече регистрираните сдружения на собственици, а над 1550 са реално сключените договори по Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради, като се очаква до края на годината те да достигнат 2000. Одобрените сгради вече са в по процедура по избор на изпълнител за обследване. През следващите години ще могат да кандидатстват и по-малки сгради, информира още министърът и допълни, че в Оперативна програма „Региони в растеж" са включени допълнителни мерки, които ще дадат възможност да бъдат санирани публични и частни сгради, такива, които са паметници на културата и тухлени сгради.
През тази година довършваме програмата за саниране по старата Оперативна програма „Регионално развитие", по която има 40 сгради в процес на изпълнение на строително-монтажни работи, 111 сгради в процедура по избор на изпълнители, които трябва да бъдат избрани до края на месеца и санирани до края на годината, съобщи тя. Министърът допълни, че има готовност за провеждане на процедури за избор на изпълнители на строителството още 62 сгради, но не навсякъде фирмите имат желание да участват в тях. Опитваме се за 9 месеца да реализираме проекти, които трябваше да се реализират за 2 години и 9 месеца, заяви Павлова и допълни, че тези сгради, които не могат да бъдат реализирани по ОПРР 2007-2013 г. ще бъдат реализирани по Националната програма за енергийна ефективност или по новата ОПРР 2014-2020 година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |