Българите няма да стигнат жизнения стандарт на развитите европейски държави през следващите 25 г. Прогнозата е записана в анализ на Световната банка, цитиран от "Стандарт".
Данните показват, че през последните 13 г. производителността на труда у нас се увеличава с 3% годишно. Ръстът обаче трябва да се ускори до 4%, за да може в следващите 23-24 години да се достигнат средните доходи в Европа. При по-висок ръст от 5% годишно, това може да стане 7-8 години по-рано.
Поради неблагоприятните демографски тенденции, броят на работещите в България намалява непрекъснато, посочи Стела Илиева, старши икономист в офиса на Световна банка в България.
Очаква се този проблем да се задълбочи още повече. Според Световната банка България трябва да се възползва от повече източници на растеж, за да се постигне по-бърз, по-приобщаващ и по-устойчив растеж.
Друг доклад, изготвен от HelpAge International пък показа, че пенсионерите в България живеят по-зле дори от тези в Шри Ланка.
Според неправителствената организация HelpAge International нашата страна заема 49-о място - след Румъния (45) и Унгария (39) по качество на живот на хората в преклонна възраст.
Проучването взема предвид ред показатели, като продължителност на живота след навършване на пенсионна възраст, общо здраве, достъпна среда, доход, грижа на близките, усещане за граждански свободи и пр., пише "Сега".
Българските пенсионери стоят най-добре, що се отнася до способностите им - образование и степен на заетост. Тук, благодарение на увеличението на работещите пенсионери, България е на 27-ма позиция.
Що се отнася до мизерията и нивото на пенсиите спрямо стандарта на живот в страната, българските пенсионери заемат сравнително достойно място в света - 46-то. Проблемните области за нашата страна са здравето, продължителността на живот и достъпа на възрастните до обществен транспорт, усещането им за сигурност, степента, в която могат да разчитат на близките си.
Възрастните над 65 г. у нас са почти изцяло покрити от държавното обществено осигуряване, но бедността не е малка - 18.8% получават по-малко от половината средна заплата за страната. Очакваната продължителност на живота след навършени 60 г. е 19. От тях 14.5 години се очаква да минат в добро здраве. Почти половината българи на възраст 55-64 работят. Голям процент - 83%, казват, че имат близки, на които могат да разчитат. 55% са доволни от възможностите за избор на този етап от живота си.
Шри Ланка успява да изпревари България по няколко показателя. Пенсията там е рядкост - едва 17.1% от възрастните я получават. За сметка на това бедността е по-малко разпространена - 11.3%. Старите хора там практически са по-добре от останалите спрямо доходи/разходи, макар че иначе стандартът на живот е по-нисък, отколкото у нас. В Шри Ланка очакваната продължителност на живота след 60 г. е малко по-голяма, отколкото у нас - 20, от които 16.2 в добро здраве. 85.3% от хората над 50 г. чувстват, че животът им има смисъл, докато у нас този процент е 82.1%. Шриланкийците са по-малко образовани от българите, а заетостта им в групата 55-64 е малко по-висока от нашата. Двете нации си приличат по грижата за възрастния близък, но тамошните пенсионери се чувстват много по-доволни от гражданските си свободи - 81% казват, че са доволни от свободата на избор в живота си, докато у нас на това мнение са 55% от възрастните./www.darikfinance.bg
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |