Конфликтът в Източна Украйна накара ръководството на ЕС да работи за единен енергиен пазар и България може да се възползва много от него. Страната ще спечели от газовите връзки и от новото проектиране на електроенергийната си мрежа, тя става един естествен център в тази област. Това каза на международната конференция "Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа", която се проведе в София, заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович. Той каза още, че си дава сметка колко е трудно да се приемат правилните решения и да се подобрят енергийните връзки в страните от региона.
Еврокомисарят увери българските участници в конференцията, сред които премиера Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и министрите на енергетиката Теменужда Петкова и на външните работи Даниел Митов, че в Европа са си "написали домашното", когато говорим с доставчиците на енергия. „Надявам се регулаторите да премахнат изкуствените бариери и да създадем единен европейски енергиен пазар", допълни Шевчович.
Той каза още, че е разбрал, че в Техническият университет в София много сериозно се работи върху подобряване на енергийната ефективност на сградите. „Страната ви много добре отразява това, което ние на европейско ниво трябва да свършим", увири еврокомисарят.
По неговите дуви в ЕС има да се решават сериозни проблеми като цените на енергията и уменията на младите хора. „Позицията на България много ясно показва, че трябва да се търси решение за енергийните доставки в целия регион. От седем водещи проекта в областта на енергетиката в региона, три са български, но са свързани и с другите страни", подчерта Шефчович. Сред тях той посочи изграждането на междусистемните газови връзки със съседните на България държави.
„Те ще укрепят енергийната мрежа на региона. Знам от опит, че когато се минава граница, винаги става дума за доходност и за регулации. Имам увереност, че в България нещата вървят добре, налице са всички предпоставки тези връзки да се случат. Има и други детайли в тези проекти, като например софтуерът и операторите, които ще работят в региона. Необходимо е партньорство, за да се гарантира тяхната работа", препоръча заместник-председателят на Еврокомисията.
Той беше категоричен, че доставките на природен газ са ключов проблем и е нужен механизъм за реакция при кризисна ситуация. „Това е важно за имиджа на Русия като доставчик и на Украйна като транзитна страна. След преговори вече има политическа ангажираност за постигане на споразумение между двете страни и смятам, че от него всички страни ще спечелят, подчерта Шефчович.
По-късно пред журналисти той обясни, че за да се създаде газов хъб в България, трябва да бъде изградена съответната инфраструктура и да има достъп до различни източници на природен газ. Според еврокомисаря, важно е страните от региона да имат достъп до подобен център и да съдействат за създаването им. „Имаше редица изявления от страна на Русия относно т.нар. "Турски поток" и изграждане на Северен поток 2. За нас всички проекти от този мащаб трябва да отговарят на европейското законодателство", каза Шефчович и подчерта, че българското правителство уважава законодателството на Европейския съюз.
По думите на Шевчович, всички проекти могат да бъдат обсъдени относно тяхната полезност, но от гледна точка на енергийната сигурност имаме нужда от решения, които да не променят баланса на доставките.
Запитан дали ще има споразумение между Русия и Украйна, Шефчович каза, че е имал срещи с представители на Русия и на Украйна. "Стараем се да има ясни клаузи и договорености. Необходимо е да се преценят доста неща, водят се и експертни разговори и смятам, че преди края на септември нещата ще бъдат донякъде уредени. Интензивно се работи за постигане на това споразумение и имаме реалистични шансове да постигнем успех", допълни той.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |