Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи възможностите за строителния бранш по новата оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР), както и по програмите за трансгранично сътрудничество на форум на тема "Строителството през 2016 г. - перспективи и предизвикателства. Възможностите през програмен период 2014 - 2020", организиран от Камарата на строителите в България.
Тя напомни, че за пътни проекти според стратегията до 2022 г. са необходими 12 млрд. лева. Сред приоритетните тя открои довършването на лот 3 на магистрала "Струма", на магистрала "Хемус", на пътищата София - Калотина, София - Видин, Русе - Велико Търново заедно с тунела на Шипка. Важно е да завършим магистралния пръстен и вертикалните връзки и направления по еврокоридорите, които преминават през страната, отбеляза министърът.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството подчерта, че със средства от ОПРР 2014-2020 г. ще бъдат подкрепени реформите в три важни сфери. Тя обясни, че като подкрепа за професионалното образование ще бъдат инвестирани средства за ремонт, оборудване и създаване на специализирани лаборатории, които да осигурят необходимите кадри за бизнеса, а в допълнение ще продължат инвестициите и във висшите учебни заведения. Павлова припомни, че 163 млн. лв. са предвидени за подкрепа на реформата в здравеопазване, с които ще бъде извършен ремонт на спешни центрове и стационари и ще бъдат закупени линейки за всички населени места в страната.
Третата важна реформа, която подкрепяме, е деинституционализацията, заяви министърът. Тя подчерта, че ще продължат инвестициите за осигуряване на подходяща инфраструктура за деца с увреждания или без родители. Като нов момент за периода 2014-2020 г. тя определи средствата, които ще се осигурят за осигуряване на подходяща среда за възрастните хора.
Със 100 млн. лв. безвъзмездно финансиране, допълнено с финансов инженеринг, ще продължи подкрепата за туристическите атракции, посочи Павлова.
Общо 920 млн. лв. са средствата по линия на програмите за трансгранично и транснационално сътрудничество, които макар и не в особено голям размер, също дават възможности за развитие на строителния бранш в граничните региони, коментира министърът.
Тя обясни, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството участва общо в 12 програми, като е управляващ орган на програмите за трансгранично сътрудничество със Сърбия, Македония и Турция, насоките за кандидатстване, по които вече са обявени, и е партниращ по останалите.
Министър Павлова съобщи, че министерството е предвидило сериозни инвестиции за изпълнение на реформата във ВиК отрасъла за тази и следващата година, като те ще възлизат на общо 250 млн. лв. Тя напомни, че условие към България за този период е строителство да може да се реализира само ако в 28-те области, приравнени на 28 водни територии, има един оператор, изготвено е прединвестиционно проучване и се кандидатства с една апликационна форма. 50% от областите вече са готови и изпълниха реформата, информира министърът и допълни, че за 15 предстои да се определят проектите и нужните инвестиции. Тръжната процедура за изпълнители на прединвестиционните проучвания може да приключи до края на годината, след което те да бъдат изготвени, като през 2018 г. ще може да започне успешното изпълнение на програмата, информира министърът. Тя напомни, че продължават инвестициите в строителството на язовири, като вече е започнало доизграждането на яз. „Пловдивци" и пречиствателните станции за питейни води към него, а до края на годината ще се избере изпълнителят за яз. „Луда Яна" и съответната пречиствателна станция. Предвидена е и рехабилитация на яз. „Студена".
Надяваме се да увеличим средствата за програмата за енергийна ефективност и те да достигнат до 2 млрд. лв., заяви Павлова и допълни, че осигурените към момента средства са само първата стъпка. Регионалният министър съобщи, че за голяма част от одобрените за участие в програмата около 1500 сгради са готови конструктивните и енергийните обследвания и се избират изпълнители. Очаквам 2016 г. да е пикова в изпълнението на програмата, каза тя.
В размер на 1,2 млрд. лв. от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020 г. са средствата за пътна инфраструктура през новия програмен период, което е почти наполовина по-малко от предишния, коментира министърът и посочи, че по тази причина ще се разчита на бюджетни средства за важните приоритетни проекти.
По думите на вицепремиера Томислав Дончев, който също участва във форума, най-доброто от гледна точка на експанзия на наши строителни фирми на нови пазари предстои заради натрупания опит. Той каза още, че през следващите пет - седем години на пазара в страната ще "излязат" не по-малко от 20 млрд. лева - половината ще са от еврофондовете, а останалите от бюджета на държавата и общините. Средства ще минат през бюджетите на публичните институциите, а от строителните фирми зависи каква част от сумите ще минат през сметките на .дружествата, каза вицепремиерът. Дончев допълни, че в страната ще има конкуренция каква част от тези 20 милиарда ще попаднат в наши фирми.
Председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов съобщи по време на форума, че 4830 строителни фирми са вписани в Централния професионален регистър, от които 4775 са български, а 83,6 на сто от строителните фирми са малки. Секторът формира 4,7 на сто от брутната добавена стойност.
Той изрази надежда новият Закон за обществените поръчки да бъде подкрепен от депутатите във вида, в който е внесен от МС. Браншът очаква новият закон да регламентира статута на подизпълнителите, отбеляза Глосов. Той информира, че Камарата работи по проекта на Наредбата за търговете в строителство. Типовите договори са също сред приоритетите на Камарата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |