Разчетите на правителството са либерализираният борсов енергиен пазар в страната да заработи от началото на следващата година. Предстои провеждането на още работни срещи, на които ще се обсъжда всеки етап от преминаването към пълна либерализация на пазара. Това каза пред участниците в първата от поредица работни срещи, посветени на бъдещата либерализация министърът на енергтиката Теменужка Петкова.
По-късно пред журналисти Никола Габровски от Българската независима енергийна борса (БНЕБ) заяви, че борсата се планира да бъде пусната на 8 декември, като в началото ще работи в тестови режим. Норвежката Nord Pool Spot e компанията, избрана за основен партньор на БЕХ при въвеждането на енергийната борса. Разчита се, че след бързия старт БНЕБ ще може да се интегрира успешно и към регионалния енергиен пазар.
Борсата ще стартира по модела „ден напред", като веднага след това ще бъде установен и модел „работа в рамките на деня".
Стартът на борсата зависи от поправката в Правилата за търговия, които трябва да бъдат приети от Комисията за енергийно и водно регулиране. Според представителите на БНЕБ и КЕВР очакването е те да бъдат окончателно завършени в края на следващата седмица. На първо време компаниите, които ще започнат да предлагат електроенергия на борсата ще са от състава на държавните дружества. Количествата, които ще бъдат пуснати на борсата ще трябва да осигурят достатъчна ликвидност.
Участниците в борсата ще заплащат такса за участие, годишна такса и такса за сетълмент. Таксите в никакъв случай няма да са процент върху изтъргуваните количества, увери Никола Габровски и обеща до края на следващия месец те да бъдат готови. По думите му те ще са достатъчно конкурентни и максимално гъвкави, предвид цените на регионалния пазар.
Очакванията са след старта на електроенергийната борса цената на електроенергията на пазара да е по-справедлива. Тя ще е референтна и ще е следствие от процеса на търсене и предлагане, а не административно определена.
Теменужка Петкова подчерта, че общите усилия на всички заинтересовани страни и конструктивният диалог са задължителни условия за успешно преминаване към либерализиран пазар на електроенергия в страната. В отриването на дискусията участваха вицепремиерът Томислав Дончев, изпълнителните директори на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен и на Българската независима енергийна борса Константин Константинов, както и председателят на КЕВР Иван Иванов.
Петкова припомни, че един от основните приоритети на правителството в енергийната област е именно либерализацията на пазара. „Тя ще постави целия сектор в качествено нова ситуация, в която отношенията ще се регулират единствено от пазара", подчерта енергийният министър. При либерализиран пазар Националната електрическа компания ще изгуби ролята си на обществен доставчик, а Комисията за енергийно и водно регулиране вече ще определя само цените за пренос, за достъп до мрежата и за задължения към обществото. Цената на електроенергията обаче ще се определя изцяло от пазара.
Министър Петкова припомни пред участниците в дискусията основните етапи при подготовката за въвеждане на либерализиран пазар на електроенергия в страната. В началото на миналата година бе създаден борсовият оператор - „Българска независима енергийна борса" като дъщерна компания на БЕХ. В края на 2014 г. дружеството получи лиценз за търговия, а през април 2015 г. сключи договор с „Нордпул спот" - най-големия борсов оператор в Европа.
„Разчитаме много и на експертизата на Световната банка при определянето на бъдещия модел на пазара", каза още министър Петкова, припомняйки, че през м. август бе сключен договор за това с международната финансова институция. „Очакваме междинен доклад на Световната банка", на база на който ще се изготвят законодателни промени", допълни още Теменужка Петкова.
„Най-ценното на либералния пазар е, че насърчава конкуренцията, предоставяне на възможност на потребителя да избира", заяви вицепремиерът Томислав Дончев. Той подчерта, че въвеждането на електроенергийната борса е ключов момент за енергетиката. „Оттук нататък цената ще се определя от пазара, е не от това каво е казал господин Иванов (председателя на КЕВР Иван Иванов - бел. ред)", посочи Дончев. Той припомни, че производители и потребители трябва да са достатъчно подготвени за този нов пазар. „Конкуренцията трябва да формира справедлива цена, а нашата основна грижа ще е да пазим истинската конкуренция", каза в заключение вицепремиерът.
Три важни елемента които в световен мащаб са в полза на либерализацията на електроенергийния пазар посочи в изказването си председателят на КЕВР Иван Иванов.
„На първо място става въпрос за засилване на конкуренцията при производители и търговци. На второ място е пазарът на потребителите и оттам възможността за създаване на конкуренция за качеството на предлагания продукт", обясни Иванов. Той беше категоричен, че борсата ще се случи благодарение на усилията на няколко български институции - българския парламент, който има отговорност за енергийните закони; Минстерство на енергетиката, което има отговорност за провеждане на енергийната политика в страната; Бългаският енергиен холдниг с неговите дружества, които трябва да дадат пример за отработването на борсата; и регулаторът, който има отговорности за този процес.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |