16-годишният Димитър Рангелов и 17-годишният Стефан Рачев (на снимката), възпитаници на Софийската професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов", са победителите в тазгодишния конкурс „Млади изобретатели". Конкурсът се организира от фондация „Миню Балкански" за трета поредна година, със съдействието на Българската стопанска камара и с финансовата подкрепа на ОВЕРГАЗ и ТЕLELINK.
Димитър и Стефан спечелиха журито с три изобретения, две от които вече се прилагат в практиката. Първото изобретение е брояч на капачки за контрол при производството на плодови напитки, второто е автоматична регулируема система за управление на сгради и процеси, а третото е кола, заобикаляща препятствия, подходяща за хора с увреждания.
Второто място в конкурса си поделиха Илиян Илиев от Езикова гимназия - Пловдив и Константин Димитров от СОУ "Цанко Церковски", град Полски Тръмбеш. Проектите им са в областта на роботиката и електротехниката. Илиян е разработил робот с автоматично управление, заобикалящ препятствия, а Константин е автор на мобилна метеорологична станция. Благодарение на изобретението си, Илиян Илиев е приет в Дармщатския университет, където има възможността да доразвие проекта си. Младият изобретател обаче иска да произвежда изобретението си в България и то да бъде използвано за обучение на български деца в сферата на роботиката (програмиране, мехатроника, сензорика и т.н.).
Трето място заеха Денислав Кирилов, Мелани Ефтимова и Даниел Велинов от ПМГ "Проф. Емануил Иванов", град Кюстендил. Те спечелиха журито с проект в областта на опазването на околната среда, по-конкретно - за изследване на екологичните промени в почвите и седиментите.
Победителите в конкурса ще получат техническо оборудване, за да доразвият проектите си и да ги внедрят в практиката. Наградите им бяха връчени лично от проф. Миню Балкански, който подари на младите изобретатели книгата си „Устрем и воля".
Специален гост на събитието бе посланикът на Република Франция у нас, Н. Пр. г-н Ксавие Лапер дьо Кабан, който в приветствието към участниците в конкурса подчерта, че Франция винаги е гледала с възхищение на нашите учени и изобретатели. "И Франция, и България имат уникалния пример на проф. Миню Балкански, а днес, с изобретенията на тези млади хора, разбирам как примерът става реалност и как пред младите хора пречките да творят и да се развиват падат. Франция винаги е била отворена за младите и талантливи хора, тя продължава да е гостоприемна към всички българи, чиито мечти са достатъчно големи да променят света", каза френският дипломат.
"Етимологията на думата изкуство произлиза от експеримент. Вие не просто експериментирате и създавате технологии, които да правят живота ни по-лесен, но и създавате изкуството да вдъхновявате, нас възрастните, че зад многото неуспехи, стоят едни млади и будни хора, които успяват въпреки всечко. На нас, предприемачите е поверена отговорността да помогнем в развитието на вашите идеи". С тези думи председателят на УС на БСК и изпълнителен директор на „Овергаз" Сашо Дончев поздрави участниците и победителите в третото издание на конкурса.
"Необходимо е по-тясно сътрудничество между училищата и младите учени. Те имат нужда от опит, а пазарът - от млади, креативни и талантливи хора, точно като тези деца", каза пред участниците в събитието Венцислав Славков - член на УС на БСК и председател на УС на Клъстер "Мехатроника и автоматизация". Той предложи стажуване на възпитаниците на Софийската професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов" във фирми, които са специализирани в областта на автоматизацията и роботиката.
Наградените проекти:
I - място - Колектив: Димитър Рангелов (16 г.), Стефан Рачев (17 г.) - 10 клас; Ръководител: Милена Гошева, учител по физика; Училище: Софийска професионална гимназия по електроника СПГЕ "Джон Атанасов"
1. Брояч на капачки за контрол при производството на плодови напитки
Капачките на бутилките, в които се предлгат плодови напитки са двукомпонентни. Горната част е пълна с билков екстрат. При отваряне на бутилката от потребителя, билковият екстракт изтича от капачката и се смесва с основната течност на плодовата напитка. Броячът на капачки се използва за контрол и управление на производството на плодови напитки. В зависимост от броя на капачките, автоматизрано се определя и влага количеството плод, захарен сироп и други компоненти при пълнене на бутилка, преди да се затвори капачката. Броячът на капачки се използва в цех на фирма Биодринк, гр Перник за производство на билкови безалкохолни напитки от месец юли 2015г.
2. Автоматична регулируема система
Разработената автоматична регулируема система е внедрена и се изпозва за управление продължителността на учебните часове и междучасията. Внедрена е в СПГЕ „Джон Атанасов", гр. София и работи от месец февруари, 2015 г. Сигурността и функционалността на системата облекчава служителите и охраната на гимназията. В системта са заложени и могат да се задават и използват 7 графики (продължителността на учебните часове и междучасията), по които да протече учебният процес в училището. Чрез нея се елиминира възможността от човешка грешка. Иновативното в проекта е интегрирането на температурни сензори, който дават възможност при падане на температурата в класните стаи под 18 градуса, автоматично да се стартира програма с 20 мин. часове.
3. Кола, която заобикаля препятствия
Целта на проекта е да помага на незрящи или да пренася товари в опасни за човека среда. Колата може да отиде от точка до точка, като разпознава и заобикаля препятствия. Може да стои в основата на устройства, които помагат на хора с увреждания при придвижване.
II - място Ученик: Константин Димитров, 17 г., X клас, профил технологичен „Предприемачество и бизнес"; Ръководител: инж. Димитринка Атанасова, учител по информатика и ИТ; Училище: СОУ "Цанко Церковски", гр. Полски Тръмбеш; Научна област: Метеорология, електротехника
Разработена е мобилна метеорологична станция, която може да бъде поставена и да работи навсякъде. Базирана е на Open-Source платформата Arduino tm , разполагаща със сензори за: температура, влажност, скорост и посока на вятъра. Данните от сензорите се обработват за минути и се предават безжично посредством: GSM, Wi-Fi и или Bluetooth модули. При разработката на прототипа е изпозвана Ардуино платка, към която са свързани: сензор за влажност на почвата, сензор DHT11 (за измерване на температурата и влажността на въздуха), температурен сензор LM35 (за измерване на температурата на почвата), скоростомер за вятър (с рид ампула), LCD 16x2 върху който се изобразяват данните и ветропоказател, 433MHz предавател за изпращане на данните. Прототипът се използва за управление на агро-технологичния процес във фамилната оранжерия на семейството на ученика в гр. Полски Трумбеш.
II - място - Ученик: Илиян Илиев, 18 години, XII клас, чуждоезиков профил (немски език); Ръководители: инж. Камелия Стоянова, учител по приложен софтуер, инж. Орлин Татарлиев, учител по учебна практика, ПГЕЕ, гр. Пловдив; Училище: Езикова гимназия Пловдив; Научна област: Роботиката и автоматиката
Създаден е робот с автономно управление, заобикалящ препятствия. Използвани са компоненти, които не принадлежат на пазарно предлган комплект, т.е. роботът е изцяло проектиран, конструиран и програмиран от г-н Илиев. Представлява „количка" с предно задвижване от два отделни електромотора, с пасивнa заднa сфера, която се върти свободно във всички посоки. Цялата система се управлява от микроконтролер Arduino Uno, като не се налага дистанционно управление. Цялостната логика на движение функционира и се управлява от софтуера. При програмирането е изпозван компилатора на Arduino. Посредством ултразвуков сензор системата измерва разстоянието (не по-малко от 2 сантиметра и не по-голямо от 4 метра) до най-близкия обект. Когато роботът се приближи на 20-35 сантиметра от препятствие, той спира, сигнализира за препятствието посредством червен LED и звук, завърта сензора си в двете посоки и завива в посоката, в която разстоянието до препятсвието е по-голямо. Основната цел при изработването на робота е той да се реализира и обособи като комплект за сглобяване. Подобни комплекти съществуват в световен мащаб, но г-н Илиев иска този комплект да бъде създаден в България и да бъде използван за обучение на български деца в сферата на роботиката (програмиране, мехатроника, сензорика и т.н).
III - място - Колектив: Денислав Кирилов, Мелани Ефтимова, Даниел Велинов, 11.клас, паралелка с профил биология и химия; Ръководители: Антон Сотиров, Росица Везенкова; Училище: ПМГ "Проф. Емануил Иванов", гр. Кюстендил; Научна област: Екология и опазване на околната среда
Тема: Използване на флуоресцентна светлина при микроскопските изследвания на антропогенни микродетрити в почви и седименти.
В проекта е: изследвано влиянието на твърдите антропогенни микро-отпадъци като фактор за съвременното седиментно и почвообразуване; предложен и използван е методът на флуоресцентна микроскопия (МФМ) за изследване на екологичните промени в почви и седименти.
Известно е, че МФМ се използва в изследването на нефт, въглища, в биологията, медицината и други области на науката. Към момента няма данни в интернет и различни библиотеки за прилагане МФМ при изследване на антропогенни микродетрити в почви и седименти.С помощтта на предложеният метод са изследвани антропогенните микродетрити в почвата и седимента от коритото на река Банщица, преминаваща през град Кюстендил. Опробването е извършено през декември 2014 г., чрез една обобщена проба, взета от визуално установен замърсител - незаконно сметище за битови и строителни отпадъци.
Апаратура: Използван е лаптоп с инсталиран дигитален монокулярен микроскоп, вградена камера и компютърната програма DigiScope. С помощта на микроскопа и флуоресцентна лапма с ултравиолетова (синя) светлина са взимани, дигитализирани, обработени и анализирани данни за количествения и качествения състав на почвата и водата във видимото поле на микроскопа.
Резултати: От направените микроскопски изследвания е установено, че при изследване на заразени с антропогенни микродетрити вода, почви и седименти с МФМ част от органичните компоненти се идентифицират по-лесно и по-точно. Това дава възможност да се установи тяхната морфология, размери, структура, процентно съдържание и най-вече степен на разложеност, респективно време на престой в почвата.
С прилагане на МФМ е установено наличието на флуоресциращи полиетиленови фрагменти в сирене и кашкавал, опаковани във вакумирана полиетиленова опаковка, а така също в екскременти от кучета и птици.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |