Тунелите, магистралите и виадуктите се обхождат с цел оглед всеки ден. Факт е че тунелните съоръжения у нас не са в състоянието, в което ни се иска да бъдат, защото цялостни ремонти по тях не са правени. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Тя уточни, че е започнал ремонт на „Ечемишка", като средствата за него са платени авансово, но са откраднати от изпълнителя, като изолация така и не е направена. Разследването от страна на прокуратурата по случая продължава и до днес и специално за този тунел изпълнение на такъв тип дейности не може да се възложи докато не приключи разследването на вещите лица.
По думите на министъра, ежегодно за тунелите се осигурява минималното поддържане - преасфалтиране и запълване на дупки, освежаване на маркировки, осветление. Лиляна Павлова заяви, че на места може да има единични изгорели крушки, но няма неосветени тунели.
По отношение на тунелите на Витиня министърът обясни, че се намират в много влажен участък, като по скалата се стичат подпочвени води и настилката, особено през есента, е хлъзгава, което усложнява движението. Според Павлова, неспазването на дистанция често води до инциденти.
Тя разясни, че в бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура" има осигурени средства за превантивен ремонт на тунелите, но те не са достатъчни за цялостен ремонт, в който да се включи подмяна на електроинсталацията и на изолацията. Такива инвестиции не са правени от 25 години, каза още тя и допълни, че тези дейности могат да бъдат възложени при поетапно осигуряване на средства от бюджета.
„Само за петте тунела в значими пътни участъци са необходими 60 млн. лв.", информира министърът. Тя се надява при добро изпълнение на бюджета, да бъдат осигурени средства за тунелите, така че и те да бъдат ремонтирани постепенно, така, както беше направено с магистралите. „По тях, заедно с виадуктите обаче, има още участъци, които се нуждаят от ремонт и за които ще бъдат изразходвани стотици милиони, за да ги приведем към минимално изискуемите норми за безопасност", каза още министърът.
Зимната готовност за пътищата ще бъде обявена на 1 или на 15 ноември, в зависимост от метеорологичните условия. „За тази цел ще спрем работата по обектите, като машините трябва да бъдат преоборудвани за зимна поддръжка. От 15 ноември трябва да разполагаме с 3500 машини. В готовност в момента са 1100, като при нужда се осигурява поддръжка в планинските региони", подчерта министърът на регионалното развитие и благоустройството.
Тя допълни, че през този период освен мобилизация, се прави и подготовка, като се извършва допълнително изкърпване на проблемни участъци и се подобрява се маркировката в най-критични участъци, включително високопланинските проходи.
Министърът информира, че в момента се провеждат национални заседания по области, на които се докладват мерките и се прави план за реализация на превантивните подготвителни дейности за зимата. Във всяка област са идентифицирани най-критичните места, като тунели по магистралите и подходи към планинските проходи, допълни тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |