Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще успее да се разплати с двете американски ТЕЦ в комплекса "Марица - изток" до 30 ноември, когато изтича срокът на споразумението помежду им. Това каза пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя участва в дискусионен форум в София "ЕС-Югоизточна Европа", организиран от списание The Economist.
По думите на Петкова, дотогава БЕХ трябва да изтегли заем от международни банки в размер на 650 млн. евро, от който дъщерната му НЕК да преведе на двете дружества общо близо 1 млрд. лв. неплатени задължения. Самите две компании на свой ред дължат близо 350 млн. лв. на мини "Марица изток", съобщи Петкова, цитирана от БТА. В момента тече срокът от втората фаза на процедурата, свързана с подаването на обвързващи оферти от банките, която трябва да приключи до 27 октомври.
Министърът на енергетиката беше категорична, че междуфирмената задлъжнялост в сектора няма да се отрази на отоплителния сезон и енергийната система е подсигурена. Петкова напомни, че финансовите проблеми в сектора не са от вчера, но правителството предприема мерки за преодоляване на финансовия дисбаланс и да не се стига до финансови затруднения в мините.
По време на дискусионния форум Теменужка Петкова обяви, че е възможно държавната гаранция за проекта за газова връзка с Гърция да бъде увеличена и парламентарните сили, подкрепящи правителството, вече са обсъдили това. Тя припомни, че в държавния бюджет за 2015 г. правителството потвърди държавна гаранция от 80 млн. евро за този проект и подчерта, че проектът е сред трите най-важни и за ЕС.
След като вчера обсъди с гръцкия си колега ускоряването на работата по проекта, забавена заради смяната на правителството в Атина, днес тя изрази надежда, че до месец окончателният текст на междуправителственото споразумение ще бъде подписан. По думите й е останало да се изяснят някои технически въпроси, за което ще са нужни 2-3 седмици.
Запитана за увеличаването на капацитета на газопровода, което вчера коментира вицепремиерът Томислав Дончева, енергийният министър каза, че се работи в тази посока. „Капацитетът на този интерконектор е от 3 до 5 млрд. куб. метра газ, но ние обсъждаме всяка възможност, която ще ни даде шанс да трансферираме по-големи количества", каза Петкова.
Министър Петкова изрази надежда в началото на 2016 г. да бъде завършен интерконекторът с Румъния, от който остава за изграждане един двукилометров участък под р. Дунав.
Връзката със Сърбия също е проект с изключителна важност за интегриране с газопреносната мрежа на ЕС. Енергийният министър информира, че за този проект е осигурено финансиране от българска страна по линия на оперативните програми за конкурентоспособност и са стартирани необходимите обществени поръчки, свързани с реализацията му.
„Продължава и работата по газовата връзка с Турция, чието прединвестиционно проучване получи финансова подкрепа в размер на 190 хил. евро от Механизма за свързване на Европа", допълни министър Петкова.
Пред участниците във форума тя акцентира и върху местния добив като фактор за енергийна сигурност в региона. Министърът информира за избрания изпълнител на проучвания в блок „Силистар" в дълбоко Черно море - компанията „Шел". Първоначалните геоложки данни там са много оптимистични, а и в съседство в румънски териториални води вече са открити значителни залежи. „Това дава оптимизъм, че в близките години подобни резултати ще има и в България", изтъкна министър Петкова.
Рехабилитацията и модернизацията на вътрешната газопреносна мрежа също има ключово значение за осигуряване на енергийна независимост. Министър Петкова информира участниците във форума за реконструираната компресорна станция Ихтиман - най-модерната на Балканите, която бе въведена в експлоатация през миналата седмица. По нейните думи, до дни предстои стартът на разширяването на газовото хранилище в Чирен, в резултат на което капацитетът му ще се повиши двойно - от 550 млн. на 1 млрд. куб. метра газ годишно.
„С реализацията на тези проекти България ще съдейства за гарантиране на енергийната сигурност в региона", заключи министър Петкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |