Правилата за търговия с ток на енергийната борса, които Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определя, ще бъдат дискутиране на обществено обсъждане утре, 22 октомври, обяви председателят на регулатора Иван Иванов пред журналисти, след среща с производители на ток от биомаса.
„Постарахме се да намерим най-добрите решения за защита на обществения интерес. Ще се произнесем така, че в началото на декември да започне да работи българската електроенергийна борса по начин, който всички искаме", подчерта Иван Иванов.
Той каза още, че на 30 октомври Комисията ще реши дали да промени цената на тока за промишлените предприятия, която да влезе в сила от 1 ноември. Преди време четирите национално представителни работодателски организации поискаха цената да се преразгледа към намаление и заплашиха с протести. Те настояват да бъде намалена таксата "задължения към обществото" до нивата от преди 1 август, когато КЕВР повиши.
Иванов поясни, че изчисленията продължават и до дни се очаква проектодокладът на комисията по темата. До края на месеца ще стане ясно и дали евентуална промяна за индустриалните потребители ще рефлектира и върху цената за битовите потребители.
Председателят на КЕВР съобщи, че в началото на отоплителния сезон проблеми с топлофикационни дружества няма и те са заявили, че задълженията им намаляват. Още вода повече, че парното и топлата вода поевтиняват от 1 октомври с между 10 и 20 на сто. „Това е много добър знак, че нашите решения им позволяват постепенно да намаляват своите задължения", каза Иванов.
На срещата между производители на ток от биомаса и ръководството на Комисията са обсъдени предложенията на регулатора за преференциални цени на тока, произведен от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с комбиниран цикъл и индиректно използване на биомаса.
КЕВР предлага цената за електрически централи с инсталирана мощност до 500 киловата да бъде 340,69 лева за мегаватчас без ДДС, а цената за електрически централи с инсталирана мощност над 500 киловата до 1,5 мегавата е 306,28 лева на мегаватчас, без ДДС. Проектоцените се отнасят за производство на ток по комбиниран начин и индиректно използване на биомаса, чието общо тегло на животинския тор не е по-малко от 60 на сто.
За производството на ток по комбиниран начин и с индиректно използване на биомаса от растителни отпадъци от собствено земеделско производство, предложената преференциална цена е 309,11 лева за мегаватчас, без ДДС. Тя се отнася за ВЕИ централи с инсталирана мощност до 500 киловата.
Производители са възразили срещу занижените разходи за инсталиране на подобни централи. От Българска асоциация за устойчива енергетика, се позоваха на международни проучвания в Европа, които сочат, че цената е около 7 хил. долара за киловат инсталирана мощност. Докато предложената от КЕВР цена е 5 хил. лева, което не отговаря нито като стойност, нито като валута, коментира тя. Специалистът по разработване на проекти Александър Воденичаров коментира, че в предложените от КЕВР ценови модели разликата за инсталиране на мощност от 1,5 мегавата и от 1 мегават е около 30 на сто, а реално тя е 10-15 процента. Според Георги Найденов пък решението на КЕВР за преференциални цени е непозволена държавна помощ, при липсващ пазар у нас.
Производители поставиха въпроса защо в разходите им не е предвидена и нормативно определената вноска от 5 процента от оборота, която трябва да плащат във фонд "Енергийна сигурност". В отговор председателят на КЕВР Иван Иванов каза, че тази вноска не влиза в ценовия модел. Окончателно преференциалните цени за производство на ток по комбиниран начин от биомаса ще бъдат определени от КЕВР на закрито заседание в началото на ноември.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |