Руската банка ВТБ продава дела си в българския телеком Vivacom, съобщава вестник „Коммерсант", позовавайки се на информация от агенция „Ройтерс". Наети са дори водещи компании, които да ги консултират за сделката.
ВТБ не обявява кои са консултантите, а само ги определя като "четири големи фирми".
Цената не е известна. Специалисти очакват тя да е по-голяма от тази, която „ВТБ капитал" е платила през 2012 г. Руският вестник припомня, че тогава е било договорено кредиторите да получат 1,65 млрд. евро от общата сума на дълг на телекома и да бъдат отписани повече от 1 млрд. евро. Новите инвеститори (ВТБ и КТБ) са платили веднага 130 млн. евро и са поели 617 млн. евро дълг. В крайна сметка общата сума на сделката е била 737 млн. евро, твърди "Комерсант".
Главният изпълнителен директор на ВТБ Капитал в България Милен Велчев е казал пред „Комерсант", че се надява скоро да бъдат продадени активите на инвестиционното дружество на руската банка в телекома. „Надяваме се, че ще възстановим цялата ни дължима сума , тъй като Vivacom е сред успешните компании с добри финансови показатели и баланс", подчертал Милен Велчев.
През ноември 2013 г. собствениците на телекома взеха 150 млн. евро мостов заем. Агент стана ВТБ Капитал, които държат 33% от акциите на БТК. Сумата по кредита беше осигурена от същата банка и още девет. Срокът кредитът да бъде върнат беше 22 май 2015 г., но тогава вече беше затворена КТБ на банкера Цветан Василев, който държи чрез своята фирма "Бромак" малко над 43% от собствеността на БТК.
През март тази година фирмата LIC33, специално създадена от Пиер Луврие, обяви намеренията си да изкупи Vivacom, мултиплексите НУРТС и "Фърст Диджитъл", "Дунарит", "Авионамс" и пийпълметричната ГАРБ. Пет месеца по-късно се отказа от намерението си.
С изказването на Милен Велчев се слага край на спекулациите, че руската банка иска да придобие изцяло българския телеком.
Според източници от руската банка, ВТБ Капитал се интересува от активи за стотици милиони евро на Балканите и по конкретно от приватизация на железниците в Румъния и от покупката на банки в Сърбия. Оглеждат се и компании в Хърватия и Словения.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |