"Около 250 души са подали рапорти за напускане в МВР", съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. На извънредна пресконференция с министъра на финансите Владислав Горанов тя подчерта, че получаването на 20 заплати при напускането на системата ще гарантира малко време на служителите, в което те могат да са без работа. Оставайки в системата на МВР, ще имат сигурност на дохода.
Бъчварова се обърна към тези служители на МВР, които се колебаят в момента дали да напуснат, да си дадат сметка, че разликата в сумата на тези обезщетения би им позволила да живеят без работа по-малко от една година. Оставайки в МВР, макар и с по-ниски обезщетения, те получават сигурност, възможност за кариерно развитие, което означава и възможност за увеличаване на доходите. И на трето място, макар и не пряко като влияние, възможност да работят при по-добри условия.
На свой ред финансовият министър подчерта, че намаляването на броя на заплатите като обезщетение е ресурс за хора, които напускат системата. По думите му, ако обезщетенията на пенсиониращите се полицаи бъдат намалени от 20 на 10 заплати, ще бъдат спестени 25 милиона лева за системата на МВР.
И Бъчварова, и Горанов признаха, че промените са обмисляни поне от два месеца насам. По думите им вариантите са обсъждани и с другите министри и всички са се обединили около позицията, внесена в Законопроекта за Закона за държавното обществено осигуряване (ЗЗДОО) за догодина. „Ще има диалог по въпроса и в парламента", каза още вътрешният министър.
Според министъра на финансите, служителите нямат реална възможност да изпълняват своите функции по начина, по който в момента е структуриран бюджетът на системите за „Сигурност". „Те имат едни заплати, нищо повече, нямат и хартия, нямат и химикалки, абсолютно никаква материална база да могат да вършат своите работи", посочи Горанов.
Той обясни, че ако мотивацията на тези служители е такава, че с 20 заплати те са готови веднага да напуснат работа, може би има някакъв проблем с тяхната мотивация. „Тогава е по-добре да платим наведнъж тази цена и след това в системите да влизат и да работят хора, които наистина да искат да вършат полицейска работа, да не влизат в нея с обещанието, че след някакви години те ще се пенсионират рано, ще получат едни възнаграждения и след това ще продължат живи и здрави трудовата си кариера", подчерта финансовият министър.
Той припомни, че за следващата година се предвижда немалък дефицит от 1,8 млрд. лв. Ако се запази досегашното финансиране на МВР, нашата държавата по думите на Горанов ще задлъжнее безвъзвратно.
Той, както и вицепремиерът Бъчварова, нямат намерение да отстъпват от предложените промени, но подчертаха, че не са верни слуховете за намаляване на възнагражденията в системата на МВР.
"Трябва да сме наясно, че става въпрос за сигурността на държавата ни. Това е изключително голяма отговорност. До момента ресурсите, с които разполагаме при тази численост не ни дават възможност да работим според съвременните изисквания и да работим максимално и пълноценно", заяви Бъчварова. Тя каза още, че промените са в интерес на служителите на МВР.
"Моята цел като министър на вътрешните работи е да намеря баланса на тези интереси. Отговорността трябва да се търси. Решението, което правителството прие и е предложено в парламента, е най-щадящото за работещите в системата и за самата система на МВР.
По нейните думи, ако продължи да се отлага решението за намаляване на обезщетенията на служителите в МВР и Министерство на отбраната с всеки месец ще се задълбочава дефицитът в системата. "Всяка следваща година на отлагане задълбочава проблемите до степен, че те стават невъзможни за решение. Не мога да обвиня тези, които подават оставка", каза в заключение Румяна Бъчварова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |