Министерският съвет одобри проект на закон за изменение и допълнение на Закона за МВР, съобщи пресслужбата на правителството. С това се слага началото на преструктурирането на МВР. За този процес информира преди време вътрешният министър Румяна Бъчварова, която предлага Дирекция «Паспорти» и КАТ да излязат от структурата на външното ведомство и да бъдат обособени като предприятия.
Основният акцент на поправките е свързан с преминаване от МВР към Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) на дейностите по приемане, съхранение, пренасяне и доставяне на кореспонденция и материали, съдържащи класифицирана информация, осъществявани към момента от дирекция „Специална куриерска служба" към вътрешното ведомство.
Предложената промяна кореспондира с възложените на ДКСИ функции по Закона за защита на класифицираната информация и ще позволи оптимизиране на процесите, систематично обвързване и допълване на различните способи и дейности по защита на класифицираната информация чрез съсредоточаването им в рамките на една държавна структура. Законопроектът предвижда закриване на дирекция „Специална куриерска служба" като структура на МВР и преминаването на служебните и трудови правоотношения на служителите към ДКСИ. В съответствие с посочените специфики на изпълнение на държавната служба, се предлага за преминалите към ДКСИ да се прилагат разпоредбите относно държавната служба по ЗМВР.
Друга част от предложените законодателни изменения е насочена към прецизиране на отделни разпоредби в част трета „Държавна служба" на ЗМВР, включително и създаване на условия за мобилност между структурите в сектора „Сигурност" след приемането на промените в законодателството от началото на тази година. Създава се възможност за установяване на изпълнението на служебните задължения от държавните служители да се провеждат тестове в рамките на осъществявания административен контрол. Тази мярка, от една страна, има превантивна и антикорупционна функция, а от друга - дава възможност за подобряване качеството на изпълнение на служебните задължения в интерес на обществото.
Със законопроекта се предлага създаване на Държавно предприятие „Технологично подпомагане на административните услуги" със статут по чл. 42, ал. 3 от Търговския закон, на което да бъдат възложени нетипични за държавните органи функции във връзка с производствено-технологичните процеси, свързани с предоставянето на административни услуги от МВР. Трансферът на подобни спомагателни дейности ще позволи фокусът в работата на структурите на министерството да бъде върху изпълнението на основните дейности за защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението.
Проектът предвижда промените, свързани с преминаването на дирекция „Специална куриерска служба" към ДКСИ и създаването на Държавно предприятие „Технологично подпомагане на административните услуги", да влязат в сила от 1 януари 2016 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |