България участва с 50 хиляди евро в създадения днес Доверителен фонд за развитие в помощ на африканските държави. Сумата беше публикувана от Европейската комисия заедно с първоначалните вноски и на останалите 27 страни от Европейския съюз. Първоначалният капитал на фонда ще бъда 1,8 млрд. евро.
Тази сума е минимална и ще бъде увеличавана постепенно. До момента страните членки на ЕС са потвърдили отпускането на общо 81,2 милиона евро от националните си бюджети в допълнение към този фонд, съобщи Европейската комисия.
Премиерът Бойко Борисов заедно с колегите си положи подпис на официална церемония по откриването на фонда в малтийската столица Валета. На второ заседание на високо равнище продължават преговорите с африканските лидери за общи мерки за спиране потока от нелегални имигранти.
Попитан дали тези средства ще се използват правилно за спиране на наплива на мигранти, Борисов отговори: „Във всички случай са в правилната посока, а дали правилно ще ги похарчат - просто, има хора, които отговарят за това и се надявам всичко да бъде коректно."
„Турция в момента се държи доста европейски и помага на ЕС и би могло, освен с финанси, да й се направят някои изключения и да се толерира доброто й поведение. Близо 2 млн. души изхранват в техните бежански лагери. Не виждам проблем да се направи либерализацията на визите", отбеляза премиерът Бойко Борисов.
Той беше категоричен, че този хаос трябва да бъде прекъснат, „Това не е редно и спрямо самите бежанци или мигранти, те попадат в едни палатки, попадат в друга несигурност. И ако това не се реши, вие виждате - Австрия, Унгария, Швеция, Словения прави ограда, започват държавите една по една да търсят решение на проблема всяка сама за себе си. Ако Германия започне да връща хора, които е преценила, че не й трябват или не са за Германия, по какъв начин ние ще ги интегрираме тогава, ако ги върнат в България или в Македония, или в Сърбия - ще стане един много неуправляем процес", коментира премиерът.
Относно релокацията, министър-председателят обясни, че насила никой не може да бъде задържан в България. „Няма да правим затвори, за да ги задържаме, ако не искат да стоят, каза още премиерът и отбеляза, че имало хора, които са задържани във вътрешността на страната и връщани в бежанските центрове, откъдето те отново бягали. Харчим огромни пари и се надявам да се вземе най-накрая правилно решение", обясни Борисов.
Премиерът призна, че в България има глад за работни места, така че ако се даде възможност да се изберат квалифицирани хора от бежанците за селското стопанство или строителството, например, бизнесът ще ги наеме на работа. „Въпросът е, че ние насила никой не може да накараме да дойде", каза в заключение Борисов.
Приетият план от лидерите на ЕС и някои африкански държави след двудневната среща във Валета включва 16 различни инициативи. Една от тях е пилотен проект, по който Европейският съюз и африканските държави ще създадат до края на следващата година в Нигерия следствена група за борба с трафикантите на мигранти.
Участниците в срещата се договориха да осъвременят националните законодателства за борба с трафикантите на хора. На следващата среща на високо равнище ЕС - Африка, която ще се състои не по-късно от януари 2017 г., ще бъде оценен постигнатият напредък.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895920 |
GBP | 2.312180 |
CHF | 2.074270 |