Проблемите в Украйна няма да се отразят на доставките на синьо гориво за страната ни. Подобно уверение от руска страна е получил изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов. Пред БНР той посочи, че дори и по някаква причина доставките да спрат, в газохранилището в Чирен има достатъчни количества синьо гориво, а и в момента "Булгаргаз" не черпи газ оттам.
Според Гегов, при необходимост около 1 милион кубически метра газ на ден могат да влязат през газовата връзка с Гърция. „Количествата, които могат да се внесат по този начин, са близо 10 процента от зимното потребление на газ в страната", уточни изпълнителният директор на "Булгартрансгаз".
За да стане това и да се доставя "синьо гориво" през сегашната транзитна връзка до Гърция, а да не се чака новата междусистемна, която ще стане най-рано през 2019 г., страната ни трябва да получи разрешение от "Газпром експорт" да ползва част от капацитета на съществуващата тръба. По силата на дългосрочния договор за доставка у нас и транзит до Гърция, Турция и Македония до 2030 г., страната ни е дала на "Газпром" пълния капацитет на транзитната си мрежа. България има право да ползва само т.нар. свободно прекъсваем капацитет, обясни шефът на "Булгратрансгаз". Точно тази възможност, според Гегов, може да приложи газовият оператор, за да се използва газовата връзка за внос от други доставчици през Гърция.
По думите на шефа на "Булгартрансгаз", ако "Газпром" разреши, може да доставяме от различни от руската компания търговци до 100 хил. куб. м газ дневно. Това е доста плаха, но все пак някаква стъпка в посока разнообразяване на доставките.
Гегов уточни, че може да става дума както за физически, така и за виртуален внос на природен газ през гръцката граница. При физическия става въпрос за обръщане на посоката на движение на газа, а при виртуалния в България ще се ползва руския газ, предназначен за Гърция, а договореният от други доставчици през Гърция ще остава там за сметка на руските количества.
Затова и трябва да се съгласува с руската компания измерването на физическите и виртуалните количества, обясни шефът на газовия оператор. Измервателните уреди на точките на българската транзитна мрежа за предаване на обемите към Гърция, Турция и Македония се контролират от "Газпром експорт", според сключения до 2030 г. договор.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |