Кабинетът се провали с повечето си идеи за данъчни промени. Кабинетът се провали с повечето си идеи за промени в данъчните закони за бюджетната 2016 г. Парламентът вчера гласува на второ четене предложените от правителството изменения в основния данъчен пакет в силно орязан вид. Никой от управляващото мнозинство не коментира политически отхвърлянето на текстовете. Това е втората редакция на данъчните закони, като някои от предложенията отпаднаха още при общественото обсъждане преди внасянето им в МС. Гласуването на промените в данъчните закони отваря път към гледането на второ четене на актуализацията на бюджета за 2015-а и проектобюджета за 2016 г.
Най-шумно бе фиаското на предложения нов ред за възстановяване на ДДС при фирмени покупки, които се ползват и за лични нужди на собственика или служителите. И в момента връщането на ДДС в такива случаи не е позволено, но опитът на държавата да подобри контрола се оказа пълна катастрофа. След сериозно прекрояване идеята за данък "уикенд" се появи в законопроекта едновременно в два алтернативни варианта. Според първия - временен, всички фирми трябваше да декларират имоти и коли с над 5 места, които се ползват и за лични нужди, и да започнат да начисляват данък за тях. Вторият вариант предвиждаше при такива покупки държавата директно да задържа 30% от полагаемото се ДДС и да възстановява на фирмите само 70%. За този вариант, предлаган като траен, бе нужно разрешение от ЕС. В крайна сметка и двата варианта отпаднаха. Все още не е ясно дали данъчните няма да се изкушат да правят тълкувания по темата със свои указания.
Почти нищо не остана от замислените от правителството промени за общините. Финансовото министерство се отказа още в самото начало от ключово свое обещание - да предостави дял от подоходния данък на местните управи. Вместо да прехвърли 2% от сегашните 10% на кметовете, МФ предложи общините да могат да завишават данъка до 12% по свое усмотрение. Предложението бе направено непосредствено преди местните избори и провалът му бе предизвестен. В парламента на второ четене катастрофира друга идея за допълнителни доходи на общините - облагането с имотен данък на земеделските имоти в границите на населените места. Така и не се разбра колко постъпления очаква хазната от така наречения данък "градинка", който наред с опозицията бе отхвърлен и от патриоти, и от реформатори. Парламентът не прие и исканата от кабинета промяна в данъчно-осигурителния процесуален кодекс, която да направи възможно събирането на местния данък върху превозните средства и без подадена данъчна декларация от собственика, ако автомобилът присъства в регистрите на МВР. Тук аргументът бе, че самият ДОПК вече мина през изменения преди броени дни, като на свой ред претърпя серия от промени.
Парламентът не се съгласи и с предложената промяна в закона за ограничаване на плащанията в брой, с която прагът на позволените кешови плащания трябваше да падне от 15 000 на 5000 лв. с идеята да се преборим със сивата икономика. И тази промяна не бе подробно аргументирана, въпреки че би оскъпила търговския оборот заради необходимостта да се ползват услугите на банка. По предложение на РБ парламентът окончателно гласува прагът да се свие само до 10 000 лв. Друго предложение на Реформаторския блок - за въвеждане на данъчно облекчение при дарения на физически лица за лечение на деца, не мина с цената на остри критики в зала. Реформаторите се аргументираха, че в момента законът дава възможност за облекчения при дарения за фонда за лечение на деца, който не поема всички проблемни случаи. ГЕРБ обаче настоя да не се допуска стимулиране на субективно дарителство на отделни деца без решението кой има нужда да е взето от институция. Така данъчното облекчение, което първоначално бе подкрепено от залата, в крайна сметка бе отхвърлено.
Тези промени не отнеха повече от 1 час, като гласуването мина почти без коментари. Наред с тежките дебати в бюджетната комисия дискусията бе процедурно затруднена и заради обединяването на промени в 6 закона в един общ законопроект. Властта редовно се изкушава да предлага данъчни изменения по този начин, скъсявайки времето за консултации.
Заплахите на Русия за МиГ-29 стреснаха военните. Заплахите на Русия, че ще съди България, ако ратифицира договора с Полша за ремонт на МиГ-29, изненадващо дадоха резултат часове преди Народното събрание да гласува документа. Той трябваше да бъде гледан от депутатите във вторник на извънредно заседание, но беше отложен за сряда.
Вчера обаче се оказа, че от МО изненадващо са поискали ратификацията да стане в петък. По неофициално информация военният министър Николай Ненчев се е свързал с председателя на Народното събрание Цецка Цачева, за да я помоли за малко време. Официалното обяснение, което Ненчев даде, е, че отлагането е поради технически причини. Според източници от МО причината са допълнителните правни консултации около договора заради опасения, че България все пак може да бъде съдена за нарушаване на лицензионни права. Руската страна има претенции, че само тя може да ремонтира МиГ-29 и Полша няма такова право. Поляците обаче твърдят, че имат разработена документация и няма проблем да ремонтират изтребителите и да дадат гаранции за това.
Във вторник в парламента беше представителят на РСК "МиГ" Александър Александров, който предупреди отново, че ако ратификацията мине, компанията ще оспорва това в съда. Той призова депутатите "да гласуват с главите си, а не по партийна повеля". По време на обсъждането в парламентарните комисии въпросът за лицензите е бил поставен неколкократно. Пред правната комисия директорът на "Отбранителна аквизиция" в МО Венислав Цанов е обяснил, че няма лиценз, който би могъл да доведе до нарушаване на права на трети лица, става ясно от доклада на комисията. Въпреки това явно в последния момент от МО са решили да се застраховат с допълнителни правни консултации.
Отлагането на ратификацията повдигна въпроса и за събирането на мнозинство за гласуването й. БСП, АБВ и "Атака" не подкрепят договора с поляците и се очаква да окажат остра съпротива срещу ратификацията му в пленарна зала. Пред "Сега" председателят на комисията по отбраната Михаил Михов обясни, че ГЕРБ се страхували от дебата, но и той е на мнение, че договорът ще мине. От ГЕРБ не виждат проблем в отлагането и смятат, че ще мине без проблем.
"Няма никакво основание за безпокойство, защото разговорите, които проведох с парламентарните групи преди седмици, дават достатъчно основание за много ясна и категорична подкрепа", заяви Ненчев. На въпрос дали го притеснява заплахата за съд министърът отговори отрицателно. Той обаче предложи да се направи анкетна комисия, която да "провери всичко, свързано с казуса".
Фалитът на КТБ ще се забави още. Година и половина след затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) фалитът й е доникъде. Поредното удължаване идва от оспорения списък с кредиторите на банката. Там са хората и фирмите с депозити, Фондът за гарантиране на влоговете с неговите 3.7 млрд. лв. и т.н. Уточняването кой колко има да получава от банката е само първа крачка от процедурата, но изминаването й може да отнеме години. Едновременно с това синдиците на КТБ не напредват и с основната си задача - да събират суми от лоши длъжници. Макар да липсва публична информация по откъслечните дела, се вижда, че са атакувани само някои цесии и прихващания, а не всички, и че действия се предприемат само срещу избрани кредитополучатели. Засега без резултат.
Новината от сряда е, че е оспорен целият списък с приетите вземания от КТБ, както и отделни редове от него. Включително най-големият - Фондът за гарантиране на влоговете. Атакувани са и големи депозити на физически лица и фирми, както и няколко вземания, които са резултат на сключени цесии. Не е ясно кой и с какви мотиви не харесва списъка, по който ще се извършва бъдещото разпределение от масата на несъстоятелността на КТБ. По Закона за банковата несъстоятелност оспорване може да направи вложител в банката. Резултатът обаче е сигурен - ще забави разпределянето на остатъците от фалиралата банка. А с отдалечаването във времето спада и процентът на възможното за събиране.
Най-важният списък
След като през август синдиците на КТБ изготвиха един от най-важните списъци в процеса по несъстоятелност - този на приетите вземания, сега триото е изготвило и внесло в Търговския регистър списък на кредиторите, срещу чиито признати вземания има възражения. От него става ясно, че, първо, се оспорва целият списък от близо 8 хил. включени в него лица, но има и отделно индивидуални претенции към депозанти, фирми и цесионери.
Най-куриозно е искането за непризнаване на вземането на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който има да получава най-много от банката, след като през миналата година встъпи в задълженията й към клиентите с гарантирани депозити и им изплати повече от 3.7 млрд. лв. Сега фондът ще трябва да доказва пред синдиците, че действително има право да получи средства при разпределението на масата на несъстоятелността.
Друг, който ще трябва да представя доказателства, за да остане в списъка на приетите вземания, е екслидерът на ДПС Ахмед Доган, който при фалита на КТБ е имал на сметка негарантирани 694 хил. лв. Сред физическите лица, срещу които има внесени възражения, са още Александър Сталийски, считан за близък до премиера Бойко Борисов, Зара Петрова, от която депутатът от ДПС Делян Пеевски има дете, ексмагистратът Марио Бобатинов. Оспорени са вземания на "Булгаргаз" за 10 млн. лв., "Риск инженеринг" за 7.6 млн. лв., Българската банка за развитие за 8.4 млн. лв. Сред фирмите, срещу които са внесени възражения, има такива, за които се смята, че са в обсега на ексбанкера Цветан Василев, но също и такива, които са близки до депутата Делян Пеевски (като "Табак маркет" и "Промишлено строителство холдинг"). Оспорени са и вземания, придобити след цесии, като например сума от над 85 млн. лв. на "Дунарит", 46 млн. лв. на "НУРТС България", 2.5 млн. лв. на винарската изба "Телиш". В списъка има претенции и към одобрени вземания за по няколко стотинки, включително към НАП.
Забавяне със съмнителни ползи
Мотивът за обжалване вероятно е желание за протакане на процедурата. Причината е, че за депозантите има ясна документация като договор и извлечения по сметки. Отлагането не е в интерес на тези, които очакват да получат дял при осребряването на имуществото на фалиралата банка, но може да се окаже добре дошло за държавата, срещу която вече има заведено едно дело във Вашингтон и се очакват още няколко по инициатива на негарантираните вложители. Докато не приключат всички фази по удостоверяване на вземанията и разпределението на сумите, онези, които искат да съдят държавата, трудно биха могли да докажат с колко са ощетени. На теория оспорването дава и достъп на по-широк кръг от хора по много от сметките и действията в КТБ.
Фискалният съвет беше избран с непрозрачни договорки. Парламентът избра в сряда петимата членове на Фискалния съвет, като за пореден път това стана чрез задкулисни договорки между парламентарните групи в Народното събрание. Новата структура се създава по европейски регламент с изискването да е независим орган, който да следи изпълнението на бюджета и да е коректив на Министерството на финансите. В нея влязоха основно партийни кадри и хора със спорна репутация. Така се очертава и Фискалният съвет да работи по-скоро като политически, а не експертен орган.
За негов председател беше избран бившият депутат от ГЕРБ Борис Грозданов, а за членове - бившият зам. финансов министър от НДСВ Любомир Дацов, неуспелият кандидат за управител на БНБ Григорий Вазов, бившият депутат от ДПС Юнал Тасим и издигнатата от БДЦ на Ковачки Дора Андреева, бивш зам.-министър на финансите в правителството на Иван Костов, впоследствие отстранена.
От състава на съвета отпадна икономистът Георги Ганев - един от малкото доказани макроикономически експерти. Беше отхвърлен и кандидатът на БСП - икономистът Димитър Иванов.
"Да създават комфорт"
Още преди гласуването от БСП изразиха подозрението си, че в съвета ще влязат предварително уговорените кандидати, като тяхната роля ще е "да създава комфорт на финансовото министерство". "Ако допуснете създаването на такъв проправителствен орган, той само ще създава комфорт на Министерството на финансите, вместо да изпълнява ролята си на независим и прозрачен орган. На практика се обезсмисля създаването му, въпреки че е приет по силата на европейски директиви", коментира Янаки Стоилов от БСП. Днес Народното събрание е изправено пред риска да "натамани" по брой гласове състава и да бъде игнорирана опозицията", заяви председателят на партията Михаил Миков.
Освен тях двамата други желаещи да вземат отношение в пленарната зала по предложените кандидатури нямаше и това допълнително подхрани впечатлението, че изборът е предварително договорен между парламентарните групи. Това се видя и по време на самото гласуване.
С гласовете на депутатите от почти всички парламентарни групи бяха избрани предложеният от ГЕРБ Борис Грозданов и Любомир Дацов, предложен от партията "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева, на която е бивш съпартиец в НДСВ. Двамата бяха издигнати и за председател, но при гласуването Грозданов събра най-много гласове.
Другият кандидат от групата на реформаторите, издигнат от депутати от ДСБ - Георги Ганев, не получи достатъчно подкрепа, тъй като при гласуването повечето депутати от ГЕРБ се въздържаха. За сметка на това представителите на партията на Бойко Борисов масово подкрепиха кандидатурите на Патриотичния фронт и на БДЦ - Григорий Вазов и Дора Андреева. С гласовете на ГЕРБ беше избран и кандидатът на ДПС Юнал Тасим. Кандидатурата на икономиста Димитър Иванов, номиниран от БСП, също не беше подкрепена. След като от БСП предложиха прегласуване и то потвърди първоначалния вот, социалистите напуснаха пленарната зала.
След избора от ГЕРБ и Патриотичния фронт оправдаха вота си срещу Георги Ганев с това, че от Реформаторския блок не са се обединили около една кандидатура, а са излъчили две. Това отново показа, че Фискалният съвет не е избран според качествата на кандидатите, а по предварително политическо договаряне. Доказателство в тази посока е и обяснението от ГЕРБ, че са подкрепили кандидата на Патриотичния фронт Григорий Вазов срещу това депутатите от ПФ да подкрепят бюджета.
След отпадането на кандидатурата на Георги Ганев лидерът на ДСБ Радан Кънев напусна пленарната зала и отказа коментар. "Защо изобщо правим тези изслушвания на кандидатите, като след това изборът става на базата на договорки, а не на базата на това как кандидатите са се представили и какви качества имат", заяви депутатът Мартин Димитров, но не стана ясно към кого е отправен въпросът му.
Неофициално представители от Реформаторския блок заявиха, че очевидно от формацията на Кунева са водили "сепаративни" разговори с ГЕРБ за подкрепа на техния кандидат. Той беше подкрепен от всички парламентарни групи без "Атака". Пак според депутати на практика ГЕРБ са успели да прокарат още една своя кандидатура освен тази на Грозданов - на Дора Андреева. Тя беше номинирана официално от формацията на бизнесмена Христо Ковачки БДЦ, но се смята, че неофициално зад нея стои председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Кандидатите
Любомир Дацов е определян от колегите си като експерт, познаващ в детайли бюджетната система. Голяма част от кариерата му преминава в Министерството на финансите, като е бил зам.-министър в две правителства - на Сакскобургготски и на тройната коалиция. Дацов беше и общински съветник от НДСВ в Столичния общински съвет.
Георги Ганев е независим икономист и директор на икономическата програма в Центъра за либерални стратегии. Повече от 10 години преподава в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Като изключим тези две кандидатури, останалите изглеждат като чисто политически предложения. Кандидатът на ГЕРБ Борис Грозданов е бивш депутат от партията в 41-ото Народно събрание. Като член на парламентарната комисия по бюджет и финанси той предложи пенсиите да бъдат облагани с данък общ доход. След "смъмряне" от страна на премиера Бойко Борисов тази идея отпадна.
Предложеният от Патриотичния фронт Григорий Вазов е ректор на Висшето училище по застраховане и финанси. Той бе предложен и за гуверньор на БНБ, но не бе одобрен от депутатите. Известен е и като Велик майстор на една от масонските ложи в България.
Предложението на ДПС Юнал Тасим също трудно може да бъде определен като независим. Той е бил народен представител в три парламента, а в правителството на Пламен Орешарски бе назначен за зам.-министър на икономиката. Тогава се наложи специална промяна в устройствения правилник на ведомството, тъй като първоначално бяха предвидени четири места за заместници, а той беше петият.
Номинацията на тримата депутати от БДЦ за член на Фискалния съвет е Дора Андреева, която е била зам. финансов министър в правителството на Иван Костов, отговарящ за данъчната политика, но впоследствие отстранена. Единствено АБВ нямаше свой кандидат.
Предлагаме на Китай 49% от 7-и блок в „Козлодуй". Китай да стане партньор в новите блокове на АЕЦ „Козлодуй" като финансира изграждането им. Това предложение ще направи в четвъртък премиерът Бойко Борисов към китайския министър-председател Ли Къциян по време на двустранната им среща в Пекин.
„С вицепремиера Томислав Дончев работим заедно за голям инвеститор в следващите реактори на АЕЦ „Козлодуй", разказа Борисов в сряда вечерта.
Предложението ще включва както построяването на 7-и реактор в „Козлодуй", така и вероятно 8-и след 10-15 години, когато и сегашният 6-и блок излезе от употреба, разказа премиерът. Той обясни, че става въпрос за голяма китайска компания с опит в ядрените централи, но не назова името й.
„Говорим за финансов инвеститор при бъдещ строеж. След 10-15 г трябва да продължим да имаме реактори в Козлодй, но за тази работа трябват и пари", обясни министър-председателят.
Китайците щели да работят заедно с американската компания „Уестингхаус", с която предното правителство на Пламен Орешарски бе подготвило меморандум за построяването на 7-и блок в АЕЦ „Козлодуй", но Борисов отказа да подпише споразумението. При предишното правителство партньор на американците бе японската корпорация „Тошиба", но тя се отказа от проекта за 7-и блок в АЕЦ „Козлодуй".
„Уестингхаус" работи много добре с китайската компания и имат съвместни проекти в Китай. В петък, преди да тръгна за Китай бяха при мен „Уестингхаус" и обясниха предложението си. Ние като правителство нямаме 18 или 21 млрд. лв. за да платим този проект", каза още Борисов.
България иска да има финансов инвеститор, категоричен бе премиерът. Заради това на срещата с Ли Къциян той ще предложи Китай да поеме финансирането срещу което да получи 49% от новия блок. България обаче ще запази правото да започне изкупуване на дялове от ядрения реактор, след като той заработи и започне да реализира приходи от продажба на електроенергия. Според думите на Борисов това щяло да е стратегическа договорка за 10 години напред, през които да се изпълнява проекта.
„Второто ни условие за построяването на нови реактори е, да направим предварителни разчети след 10-15 години колко от електроенергията, която произвеждаме ще ни стига за нашето потребление и колко ще можем да изнасяме", обясни още Бойко Борисов. Заради това той очаквал големите фирми, които искат да строят нови реактори да уговорят от сега и чрез тях да подпишем споразумения със съседните държави за износа на тока от АЕЦ „Козлодуй".
"Да направим предварителни договори колко електроенергия от тази, която произвеждаме ще ни стига и колко ще изнасяме. И използвайки капацитета на големите фирми да подпишем с наши съседи предварително за определени количества електроенергия.
Заради това атакувах предишното споразумение нямаше нищо ясно колко ще купуваме и продаваме тока, колко ще струва", обясни Борисов.
„На срещата с премиера Ли Къциян ще подчертая, че ние работим активно по публично-частното партньорство и ще опитаме през дългосрочни концесии да ангажираме най-големите китайски строителни и ядрени компании", каза още Бойко Борисов.
Министър Теменужка Петкова: Към момента няма риск за доставките на газ. ъсно през нощта във вторник срещу сряда е имало известно колебаниа в налягането на преносната мрежа. То обаче е било в рамките на договора между "Газпром експорт" и "Булгартрансгаз". Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова на брифинг в ранната вечер в централата на "Булгартрансгаз" - компанията, която управлява преносната и транзитната мрежа. "Надяваме се това колебание да не се дължи на кризата в Украйна", заяви още Петкова.
Тя обясни, че работата е в обичайния режим.
"Състоянието на газа на преносната и на транзитната мрежи е много добро. Не е налице база за притеснение за доставките на природен газ в България и транзита към Гърция, Турция и Македония. Искам да успокоя гражданите, че към този момент не е налице никакъв риск за сигурността на доставките", увери тя.
Петкова припомни, че в газовото хранилище в Чирен са нагнетени над 450 милиона куб. м газ. Освен това имаме договор за внос на природен газ при кризи от Гърция по транзитния газопровод, по който ние им доставяме руски газ. След кризата с природния газ от 2009 г., потокът в тръбата може да се обръща и така да се доставя газ от южната ни съседка.
Пред журналисти бе показана в онлайн режим работата на преносната и транзитната мрежа на компресорните станции се отчиташе налягане дори по високо от това по договора с руснаците. Поддържат се връзка с операторите на газовите мрежи в страните от Централна и Източна Европа и при тях към момента ситуацията е нормална.
Шест „магистрали" на бежанците пресичат Странджа. Поне шест ",магистрали", маршрути за влизане на бежанци в България, знаят местните хора в Странджанско. Седмият и най-новият път, през който влизат най-голямо количество мигранти, е през странджанското село Близнак.
През последните дни бежанците се увеличават. Вчера от границата край Малко Търново са били върнати 68 души, предишния ден - 67, още преди това - 60. "Като на война сме", коментират местните хора. За изминалия месец - октомври, статистиката сочи, че 3000 души не са били допуснати у нас. Поне 500 незаконно преминали границата обаче със сигурност са изтървани. С автомобили превозвачите на бежанци ги чакат в определени местности, после ги карат към София. Оттам пътят обикновено е към Сърбия.
Първата магистрала на бежанците в Малкотърновско бе през местността Бърдцето, близо до село Сливарово. В него живеят неколцина души - баби и дядовци, които вечер си лягат "с кокошките". Точно край тяхното глухо селце бяха заловени първите групи мигранти, които тогава местните наричаха "бегълци".
Вероятно поради това, че местността е трудна за преход - стръмна и насечена с много дерета, магистрала "Бърдцето" бе заменена с нова. Мигрантите започнаха да излизат на хълма край китното село Бръшлян, обявено за паметник на културата заради уникалните си къщи.
Било преди Коледа 2012 година. Трима мъже и една жена с дете се появили изведнъж в Бръшлян. Ей така, от нищото, разказаха тогава пред "Труд" хората. Бежанците приседнали на пейката пред крайната къща. Тя пък се оказала на кметския наместник Желязко Русинов. Бръшлянци веднага дали на гладните и уморени от пътя сирийци хляб, вода и ябълки. "Тогава помислихме, че е случайно, случи се за първи път, но през следващите месеци започнаха да спират коли и микробуси до селото", обясниха хората.
Третият "ръкав", по който мигрантите влизат у нас, е през село Белеврен, четвъртият се нарича "Осман баир", близо е до село Голямо Буково. Петият е съвсем близо и минава през с. Близнак, а шестата магистрала е през Резово и Синеморец.
10 000 лв. таван за плащанията в брой. От началото на 2016 г. таванът на плащанията в брой ще се намали от 15 000 на 10 000 лв. Това решиха депутатите, които приеха окончателно промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. Първоначалната идея на министъра на финансите Владислав Горанов беше таванът на кешовите плащания да се понижи до 5000 лв. като мярка за борба със сивия сектор. Работодатели и икономисти обаче възразиха, че прекалено рязкото намаление ще удари коректните фирми, които не укриват обороти.
Очаквано депутатите отхвърлиха предложените от Министерството на финансите данък "градина" и данък "уикенд". Те единодушно гласуваха отпадането на текстовете, с които щяха да се въведат новите налози.
С данък "уикенд" министър Горанов настояваше държавата да възстановява 30% по-малко ДДС за фирмени автомобили на стойност над 5000 лв. и за фирмени имоти, които се ползват не само за служебни, но и за лични нужди през почивните дни. Целта му беше да се спрат злоупотребите, при които собствениците на луксозни джипове ги регистрират като товарни коли, за да ползват данъчни облекчения.
Данък "градина" предвиждаше собствениците на малки ниви и селски градини в населени места да плащат налог от началото на 2016 г. Предложенията за въвеждането на двата данъка бяха отхвърлени без дебати в пленарната зала, тъй като през миналата седмица не бяха приети от парламентарната бюджетна комисия, която е водеща по законопроекта.
Единственият текст, който предизвика спор, беше предложението на Реформаторския блок да има данъчно облекчение до 5% за граждани, които направят дарение за деца, за чието лечение държавата не е отпуснала средства или парите не са достатъчни за пълното му провеждане. Първоначално предложението беше прието, но след прегласуване се отхвърли с гласовете на ГЕРБ и АБВ.
По-високи налози, ако няма реформи
По-високи данъци ни очакват през следващите години, ако реформите не се случат и не се намерят достатъчно адекватни мерки за икономически растеж. Това прогнозира депутатът от ДПС Йордан Цонев вчера пред Би Ти Ви. През последните седмици същото предупреждение дойде и от министъра на финансите в първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков.
Според Цонев с бюджета за 2016 г. министърът на финансите Владислав Горанов се опитва да запълни липсващите реформи, но неуспешно. „Отговорността трябва да си понесат ресорните министри", каза депутатът, визирайки основно тези от РБ. Липсата на позитивна промяна се вижда ясно от актуализацията на бюджета за тази година, когато въпреки повечето събрани приходи - с 800 млн. лева, се пристъпи към увеличаване на дефицита, каза още депутатът от ДПС.
Купуват 1000 коли на ток за чиновници. Френска компания е заявила желание да сглобява електромобили в Бургас и София. Това стана ясно на брифинг, даден от екоминистъра Ивелина Василева и кмета на Бургас Димитър Николов.
Стартираме първата по рода си у нас програма, с която ще стимулираме закупуването на 1000 електромобила от публичните администрации, обясни министър Василева. Става дума не само за подмяна на автомобилния парк на Министерски съвет и централната държавна администрация, но и за нейните регионални подразделения, както и за всички общински администрации, обясни тя. За целта ще бъдат заделени 1 млн. лв. от Националния доверителен екофонд (НДЕФ), с които ще се осигури частично субсидиране за закупуване на електромобилите, обясни тя. "Целта е да стимулираме администрациите да пристъпят към закупуване на електромобили. Много се надявам с това те да дадат пример и на гражданите, тъй като у нас все още е изключително малък броят на електромобилите. Важно е да се работи в посока мотивиране на хората за използване на такива екоавтомобили", каза Василева.
Кметът Николов пък заяви, че делегация от Бургас е била на посещение във Франция при производител на електромобили. От компанията заявили намерения в София и Бургас да бъде извършено сглобяването на автомобилите, като французите се интересували и от възможностите на пазара на електромобили на Балканите.
Заложените в НДЕФ за 2016 г. средства са 15 млн. лв. 14 млн. лв. от тях са за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, а 1 млн. - за стартиране на пилотна програма за стимулиране закупуването на електромобили. Моделът ще бъде взаимстван от Австрия и Германия, където такива програми работят успешно от години.
$24 хил. за златна гривна с диаманти. Бижутерската компания Джон Харди отбеляза рождения си ден с чисто нова колекция гривни за жени и мъже. Цените им варират между 340 и 24 хил. долара в зависимост от използвания за тях материал. Всяка гривна е ръчно изработена и с дизайн, вдъхновен от азиатската култура.
John Hardy 40th Anniversary Collection включва няколко изключителни бужитерски произведения. Впечатляваща е Chain 18-Karat Gold Diamond Pave Large Chain Bracelet, изработена от 18-каратово злато. 634 ръчно шлифовани диаманта украсяват верижката и закопчалката й. Повечето други модели имат скъпоценни камъни само на закопчалката. Мъжките гривни пък са изработени от кожа и идват в три цвята - черно, кафяво и оранжево, със сребърна закопчалка.
Улици в половин България тънат в мрак. Улиците в почти половин България тънат в непрогледен мрак заради липса на осветление, показа проверка на „Монитор". В някои села тях въобще липсват улични лампи, а в други не стигат парите, за да се плащат сметките на енергото. Не по-различна е картината и в някои от градовете, включително и областни центрове. Ако не са търговските обекти на входовете на градовете, които имат собствено осветление, шофьорите няма да виждат накъде пътуват, оплакват се потърпевши. „Ние не спираме тока на уличното осветление. Това си е решение на всяка отделна община. На местата, където няма таймери на лампите, за да се пестят пари, въобще не ги пускат, коментираха от трите енергодружества.
„Монитор" научи за драстичен пример в Шумен, където три хиляди ученици от 3 училища в центъра на града от години ходят на училище и се връщат от там в пълен мрак през зимата, защото по тротоара, водещ до учебните заведения, няма и никога не е имало улични стълбове и осветителни тела.
Депутатите отдъхват 25 дни за Коледа и Нова година. Дълга 25-дневна ваканция чака народните представители за коледните и новогодишните празници, научи Агенция Монитор. Тя ще им позволи да стегнат куфарите както за далечни екзотични дестинации, така и за ски екскурзии до топ зимни курорти.
Значително по-голямата почивка за депутатите в сравнение с останалите българи, които ще имат по 4 неработни дни за Коледа и за Нова година, е гарантирана в правилника на Народното събрание. Той предвижда парламентът да няма заседания от 22 декември до 10 януари. На практика обаче избраниците ще работят за последно през тази година на 18 декември - петък, и ще се върнат пак на работа чак на 13 януари - сряда. Бонусите от допълнителни почивни дни идват заради факта, че парламентът няма заседания в понеделник и вторник, както и през уикендите. „Справяме се добре със законодателната програма, всичко върви по график, така че няма да се налага съкращаване на парламентарната ваканция", обясни пред Агенция Монитор зам.-председателят на НС Димитър Главчев. За да избегне опасностите от среднощни заседания заради бюджета за догодина обаче, ръководството на парламента е в готовност за ударни извънредни заседания всеки вторник до ваканцията. Такова със сигурност ще има другата седмица, като преди него в понеделник бюджетната комисия ще подготви основната сметка на страна за догодина за второ четене в пленарната зала. Така следващата седмица ще бъде посветена основно на държавния бюджет и тези за Държавното обществено осигуряване и НЗОК.
Другият ключов въпрос, който народните представите трябва да отметнат до ваканцията си, са промените в Конституцията, свързани със съдебната власт. Утре те ще бъдат разгледани на второ четене от ресорната временна комисия, а на 9 декември ще бъдат обсъдени и в пленарната зала, предвижда предварителния график за законодателната дейност на депутатите. За да бъдат окончателно приети промените в Конституцията обаче, трябва да минат и през трето гласуване. Поправките в Изборния кодек обаче ще останат за догодина, въпреки че вицепремиерът Томислав Дончев настоя за спешни промени след хаоса на местния вот.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |