Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова проведе работна среща със своя унгарски колега - министъра на националното развитие Миклош Шестак. Основна тема на разговора бяха възможностите за обмяна на опит и добри практики при въвеждането на електронната тол система и възможностите за сътрудничество в тази и други сфери от взаимен интерес.
През 2013 г. правителството на Унгария взема решение за въвеждане на тол системата и през 2014 г. тя е въведена в действие. Имаше 2 важни стъпки, свързани с тази система, които трябваше на направим - бързината на въвеждането й и безпогрешното й функциониране. Днес и двете са факт - имаме пълна прозрачност на функционирането й и най-доброто съотношение на вложение и доходност, каза министър Шестак при представяне на модела на унгарската тол система.
Министър Павлова информира своя колега, че само преди месец българското правителство също е взело решение за въвеждане на смесен тип тол система по подобие на унгарската и намерението е тя да бъде въведена максимално бързо. Затова тук сме голяма делегация с представители на всички институции, които ще имат отношение към въвеждането и администрирането й и контрола на пътния трафик. В българската делегация са включени представители на Министерски съвет, Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Агенция „Пътна инфраструктура".
По време на разговора бяха обсъдени механизма на обвързване и интегриране на системата с останалите институции и направените законодателни промени, позволяващи нейното безпроблемно прилагане.
Само за една година от въвеждането на тол системата има рязко повишаване на приходите от такси. След въвеждане и на допълнителна функционалност срещу измамите с ДДС, приходите са драстично увеличени, отчетоха унгарските партньори.
Двамата министри се договориха сътрудничеството между екипите на двете държави да продължи.
Друга тема на разговора бяха европейските политики. Министър Павлова получи подкрепата на министър Шестак в рамките на ЕС да продължи дебата за по-фокусирано финансиране на политиките за градско развитие. Втората тема, по която министър Павлова получи категорична подкрепа, беше виждането, че във фокуса на Дунавската стратегия трябва да останат 14-те държавите, разположени по протежение на реката. В момента има инициатива в рамките на ЕС държави от Карпатския регион да се присъединят към Дунавската стратегия и да се възползват от нейния финансов ресурс. Министър Миклош Шестак увери своя колега, че може да разчита на подкрепа и в тази посока.
Двамата министри коментираха възможността да се преразгледа начина на преразпределение на европейското финансиране и одобрените на оперативни програми, с цел да се задели ресурс за изграждане на бежански лагери и повишаване на сигурността.
Министър Павлова и водената от нея делегация направиха работно посещение в Националната ТОЛ служба, където се запознаха на практика с реалното функциониране и опериране на тол системата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |