С приетите на второ четене промени в Кодекса на труда, парламентът свали прага на представителност на синдикатите и работодатели в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Синдикатите трябва да докажат, че имат 50 хиляди членове. Досегашното изискване за 75 хиляди души бе намалено окончателно след приетото предложение на ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
Мнозинството обаче и след прегласуване не прие предложението на социалната комисия за общо не по-малко 30 000 работници във всички работодателски организации, за да могат те да са национално представителни.
Така остана текстът на вносителя - занапред работодателските организации да обединяват не по-малко от 1500 браншови или отраслови структури и предприятия и общо не по-малко от 50 000 работници и служители във всички членове на работодателската организация или 100 000 работници и служители, наети по трудов договор, във всички членове на работодателската организация.
Срещу предложението на ГЕРБ, Реформаторския блок и Пратриотичния фронт се обяви лидерът на ДСБ Радан Кънев. Според него, няма истинска синдикална дейност и синдикално представителство.
"В България има 3 000 000 работници, ние сваляме нормата за представителство на 50 000 - това е към 2-3%", каза той и коментира синдикалната аристокрация и участието ѝ в Здравната каса, Националния осигурителен институт и всички хубави „трапези", организирани по европейска линия", заяви по време на дебата председателят на ПГ на "БСП Лява България" Михаил Миков по спора за критериите за представителност на синдикатите и работодателските организации.
Според него, в страната няма истинска синдикална дейност и реално синдикално представителство.
"Сега ще подкрепим представителността да стане 50 000, а ако поискат другия път и 30 000 ще стане. Ще има такива представителства и съответните облаги от тях, но те не представляват истинските синдикални интереси на работещите в България", категоричен беше Миков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |