Това, което въздържа Русия от подкрепа за газовия хъб "Балкан", е липсата на одобрение от Европейската комисия. Това каза първият заместник-министър на правосъдието Сергей Герасимов, който води руската делегация за 15-тото заседанието на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
„Обсъден беше по-подробно проектът за български хъб, тъй като има интерес от руска страна", подчерта Герасимов, цитиран от Дарик радио.
По време на заседанието бе подписан Договор за продължаване на срока на експлоатация на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй" до 60 години между атомната централа и изпълнителя - консорциум между „Русатомсървиз" и „Рискинжинеринг". Договорът включва анализи, разчети и количествени оценки на остатъчния ресурс на конструкции, системи и компоненти.
По думите на енергийния министър Теменужка Петкова, удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй" е един от приоритети в сектор „Енергетика". На пресконференцията след заключителното заседание на междуправителствената комисия министър Петкова оцени партньорството с руските партньори като много добро. „Благодарение на него ние успяваме да изпълним своята програма, така че да спазим всички срокове, свързани с изключително важния процес по удължаване на процеса на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй". С нашите колеги от „Росатом" диалогът по този много важен приоритет е особено успешен", подчерта енергийният министър.
Тя напомни, че Русия е „наш основен доставчик на петрол, на газ, на ядрено гориво. От друга страна България е много надежден транзитьор на руски газ за Гърция, за Турция, за Македония.".
„Споделихме пред нашите партньори и някои от приоритетите ни в сектора, като възможността за диверсификация на източниците на доставка на природен газ, концепцията за изграждане на газоразпределителният център на територията на България, както и със статута на този проект и с това, че той трябва да бъде съобразен с европейските изисквания", заяви още министърът на енергетиката.
По време на сесията е поставен и въпросът за проекта „Южен поток". „С нашите руски партньори обсъдихме възможността двамата акционери, така, както е предвидено в устава на нашето съвместно дружество, да вземат решения, свързани с развитието на този проект. Със задоволство отбелязахме, че двамата акционери са взели решение за намаляване на разходите в нашата съвместна компания. Така че смея да твърдя, че и в тази посока имаме добър диалог и взаимно разбирателство", посочи министър Петкова.
Друга от обсъжданите теми в областта на енергетиката е била за сътрудничеството между Електросистемните енергийни оператори на двете страни. „Налице е желание за сътрудничество между ЕСО България и ЕСО на Русия за обмяна на опита, така че те да могат да работят съвместно. Една от разискваните теми бе тази как да се преодоляват кризите в тежки метеорологични условия. Това е едно много важна тема за нас", допълни още министър Петкова. Тя определи сесията на Българо-руската междуправителствена комисия за особено успешна, като отбеляза, че това е спомогнала и съвместната работа на двете страни по набелязване на важните теми от октомври миналата година.
От изявлението на министъра на икономиката Божидар Лукарски стана ясно, че е обсъждано и облекчаване на визовия режим за руски туристи - да са безплатни за руснаци до 16 години и да се намали цената за руските граждани над тази възраст. Според Олег Сафонов, ръководител на Федералната агенция по туризъм на Руската Федерация, който също е участвал в заседанието на междуправителствена комисия, България беше, е и ще бъде една от основните туристически дестинации за почивка на руските туристи. „Потенциалът на България е много по-голям и в това направление съвместно работим заедно с българската страна. Подготвени са няколко направления, по които активно ще се работи - набелязани са задачите. Това са екологичен туризъм, историко-патриотичен туризъм, културно-познавателен туризъм, активен туризъм, детският отдих, почивката и възстановяването за инвалидите и хората с ограничени възможности", уточни Сафонов.
Проведените в рамките на заседанието на междуправителствената комисия дискусии бяха определени от нейните съпредседатели като изключително ползотворни, а постигнатите споразумения като най-правилните решения, които са от взаимен интерес. В края на сесията тримата съпредседатели (министрите на икономиката Божидар Лукарски и на енергетиката Теменужка Петкова от българска страна и заместник-министър на правосъдието на Русия Сергей Герасимов) пописаха протокол за постигнатите договорености на 15-тото заседание на Междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Бе договорено следващата сесия на комисията да се проведе в началото на 2017 г. в Москва.
По данни на българската статистика стокообменът за 11-те месеца на 2015 г. между България и Русия намалява в сравнение с аналогичния период на 2014 г. с 35,7% до 3,6 млрд. долара, в т.ч. износът от България за Русия е намалял с 38,7% до 407,8 млн. долара, а вносът от Русия - с 35,3% до 3,2 млрд. долара. През 2015 г. отрицателното за България салдо в търговията с Русия достигна 2,8 млрд. долара.
В областта на търговията с услуги, данните на Международния търговски център, сочат ръст на износа на български услуги за Русия през 2014 г., който възлиза 887 млн. долара. Най-голям относителен дял имат пътуванията, в това число туристическите - 443 млн. долара, следвани от: транспортните услуги - 386,6 млн. долара, други бизнес услуги - 30,7 млн. долара и телекомуникационни, компютърни и информационни услуги - 22,6 млн. долара.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |