Компанията „Шел Експлорейшън енд продакшън (LIX) Б.В", част от групата „Роял Дъч Шел", ще проучва „Блок 1-14 Силистар" за залежи на нефт и природен газ. Блокът е разположен в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море.
Компанията ще вложи в проучванията 18.6 млн. евро без ДДС и ще заплати на държавата бонус на стойност 4.9 млн. евро без ДДС. В работната програма са заложени средства за фонд „Корпоративна социална отговорност", насочен към крайбрежните общини, прилежащи на „Блок 1-14 Силистар" и към висшите учебни заведения „Минно-геоложки университет Св. Иван Рилски" и Софийски университет „Св. Климент Охридски".
Днес в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов, енергийният министър Теменужка Петкова (вдясно на снимката) и г-жа Айлийн Уилкинсон, регионален вицепрезидент в Шел, подписаха договора за търсене и проучване.
Договорът е за пет годишен срок, с право на две удължения от по две години.
Предложената работна програма на компанията включва дву- и триизмерни сеизмични проучвания, които ще се извършват в съответствие с националните и европейските нормативни разпоредби и стандартите на Шел за опазване на здравето, безопасността, сигурността, околната среда и социалното представяне, както и човешкото здраве и културните дейности.
„С подписания днес договор правим най-важната стъпка към диверсификацията на източниците на природен газ за българските индустриални и битови потребители", каза по време на церемонията министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По нейните думи, разработването и експлоатацията на собствени източници на нефт и природен газ е от ключово значение за намаляване зависимостта на България от внос на енергийни ресурси.
По думите на Петкова, гарантирането на енергийната независимост на страната е един от най-важните приоритети от управленската програма на правителството в сектор "Енергетика".
„Преди да започне работата, компанията трябва да получи всички необходими разрешителни и да внесе 4,9 млн. евро бонус в бюджета", каза на свой ред регионалният вицепрезидент на компанията Айлин Уилкинсън и уточни, че компанията ще проучи регулаторната рамка, преди да пристъпе към действия по договора.
По думите на Уилкинсън, ниската цена на петрола в момента е предизвикателство, но и възможност за всички петролни компании.
След подписването на договора министър-председателят Бойко Борисов подчерта, че местният добив е един от източниците на природен газ за газовия хъб "Балкан". По думите на премиера огромно значение за реализацията на проекта за газов център у нас има не само този блок, но и работата в другите черноморски блокове "Хан Аспарух" и "Галата", както и газът от Азербайджан и втечнен газ от терминалите в Гърция.
Борисов изрази надежда и руски газ да дойде до разпределителния център. „По този начин България ще може да разчита на 5-6 източника на природен газ, който да влезе в газопреносната ни система. Имаме и финансовата възможност да инвестираме в газопреносната ни система толкова, колкото ни трябва", подчерта министър-председателят.
„Шел Експлорейшън енд Продакшън Б.В.", част от групата „Роял Дъч Шел плс", ще използва техническата и управленската експертиза, както и опита на групата Shell при проучването.
„Роял Дъч Шел плс" е лидер в дълбоководното проучване и добив и е една от най-големите международни петролни и газови компании в света.
„Блок 1-14 Силистар" заема площ от 6893 кв. км. в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на Република България в Черно море.
Паралелно с търга за "Силистар" беше обявена и процедура за "Терес", но за този блок така и не бяха събрани оферти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.857210 |
GBP | 2.345120 |
CHF | 2.101010 |