„Производственият сектор в Бългaрия осигурява заетост на над половин милион души и продължава да има значителен потенциал за създаване на добавена стойност и нови работни места." Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на официалното откриване на специализираните изложения за индустриални машини и оборудване и лабораторна и контролно-измервателна апаратура MachTech&InnoTech и BulControla в Интер Експо Център.
През изминалата година промишленото производство у нас отбеляза ръст от 2.6%, като вече формира една четвърт от БВП. В същото време чуждестранните инвестиции достигнаха 6-годишен връх и са в размер на 1,593 млрд. евро, отчитайки ръст от 23%. Износът на стоки и услуги също нараства с над 5%. „Този ръст има стабилна основа, а именно промишленият сектор. Силната индустрия създава необходимостта от нови мощности и технологична модернизация на производствените процеси", посочи министър Лукарски. По негови думи в това се състои и ключовата роля на участващите на изложението фирми - да обезпечат плановете за растеж на български и чуждестранни производствени предприятия с високотехнологично оборудване.
„Машиностроенето е традиционен за България сектор, в който страната ни има конкурентни позиции на външните пазари и сериозен потенциал за растеж", допълни икономическият министър. Той изрази увереност, че двете изложения, които тази година отбелязват сериозен ръст в броя участващи фирми ще допринесат за установяването на конкретни партньорства.
Министър Лукарски отбеляза още, че индустрията у нас има добри перспективи за стимулиране на иновациите. Той подчерта, че активното въвеждане на информационните и комуникационни технологии, „големи бази данни" и облачни инфраструктури в промишлеността ще доведе до по-динамичен и устойчив растеж, особено при малките и средните предприятие. Подкрепа за разработване и внедряване на иновации българските компании могат да ползват по ОП „Иновации и конкурентоспособност". В подкрепа на малките и средните предприятия от есента ще се отпускат и кредити при облекчени условия чрез предоставяните по ОП „Инициатива за малки и средни предприятия" финансови гаранции, посочи още икономическият министър.
Той посети щандовете на 23 български фирми, чието участие за първи път се финансира от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Министър Лукарски изпробва прототип на български модулен електрически автомобил, който е разработен по проект по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 г. Електромобилът може да измине 100 км. с едно зареждане, като максималната му скорост е 100 км. в час. Изобретението е резултат от работата на българската компания „Соларлаб". Модели на автономна соларна станция за зареждане на електромобили и умален прототип на електромобил със соларна батерия бяха представени на министъра и от ученици от Софийската професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов".
Министър Лукарски посети и Международен форум за енергийна ефективност и интелигентни градове, който се провежда в Интер Експо Център. Той отбеляза, че енергийната ефективност и изграждането на интелигентни градове са предпоставка не само за подобряване на средата, в която живеем, но и за постигането на една по-конкурентна национална икономика. По негови думи е необходимо да създаваме интелигентни производства, които са ресурсно ефективни и създават висока добавена стойност. Това може да бъде постигнато само по пътя на иновациите, посочи още Лукарски.
На официална церемония по връчване на годишните награди на Индустриален Клъстер Електромобили министър Лукарски отличи София Тех Парк с приза за принос в сферата на Науката и образованието в Електрическата мобилност за 2015 г. Първият научно-технологичен парк у нас предвижда движение само на електромобили на територията на комплекса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |