Изключително се радвам, че успяхме да защитим пред Европейската комисия ресурса от 207 млн.лв., с който да подкрепим 28-те по-малки градове. Подкрепяйки административните центрове от периферните райони целим да постигнем по-балансиран ефект от осъществените инвестиции на регионално и местно ниво, да дадем възможности за развитие на икономическия им потенциал, което ще допринесе за цялостното развитие на региона. Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на информационна среща във връзка с процедурата за кандидатстване по приоритетна ос 2 на Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020 - „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони".
Във форума участваха представители на Управляващия орган на програмата и на общините, които са конкретни бенефициенти по тази приоритетна ос.
По време на срещата бяха представени напредъкът по изпълнението на целите и бяха обсъдени основните трудности пред общините при кандидатстването по програмата. Процедурата за кандидатстване по тази приоритетна ос стартира през м.август м.г. като в края на март приключи първия срок за подаване на проектни предложения. Конкретни бенефициенти по нея са общините от 4-то ниво на NUTS, всяка от които има резервиран бюджет за реализация на проекти за енергийна ефективност в жилищни и публични и административни сгради.
В рамките на първия срок трябваше да бъдат подадени проекти за поне 50% от предвидените бюджети за всеки един от градовете, каза зам.-министър Николова и съобщи, че подадените предложения досега са 100 и в момента се оценяват. Тя отчете, че най-много са подадени от община Ивайловград. При 11 общини се отчита частично неизпълнение на целите за постигане на тези 50% от ресурса, съобщи още Деница Николова и обясни, че в такъв случай остатъкът ще бъде събиран в общ бюджет, който след края на втория срок за кандидатстване ще бъде разпределен на конкурентен принцип между всички 28 градове.
Сключването на договори ще бъде поетапно, веднага след одобряването на проектите, за да се пести време и бенефициентите да могат възможно най-бързо да обявят търговете за избор на изпълнители.
Зам.-министърът на регионалното развитие обърна внимание, че по приоритетна ос 2 се допуска пълен ремонт и конструктивно укрепване на сградите, ако чрез въведените мерки реализират минимум 60% енергоспестяване.
Деница Николова напомни, че крайното разпределение на ресурса за проектите трябва да е 50% за жилищните и 50% за публичните и административните сгради. В рамките на първия срок за кандидатстване са подадени значително повече проекти за публични и административни сгради, като това съотношение трябва да се уравновеси до края на втория и финален срок на кандидатстване, който в 31 май.
При пълна мобилизация от Ваша страна до края на годината можем дори да осъществим първите плащания по проектите, призова зам.-министърът представителите на общините бенефициенти. Тя препоръча общините да бъдат активни и да спазят стриктно крайния срок - 31 май, защото в противен случай неусвоените средства от резервираните бюджети ще бъдат разпределени на конкурентен принцип между останалите общини. Не пропускайте тази възможност за кандидатстване, защото това ще бъде единственият шанс за Вас да бъдете конкретни бенефициенти и да получите БФП по ОП „Региони в растеж", апелира Деница Николова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |