До 6 милиарда долара годишно може да спести България, ако започне да добива свой газ и петрол. Прогнозата направи премиерът Бойко Борисов, който участва на церемонията по представянето на кораба Noble Globetrotter II в Бургас, който ще започне проучване на Черно море в блока "Хан Аспарух". Ще бъде направен дълбоководен сондаж за газ и нефт.
Още преди да излязат резултатите от проучването премиерът категорично заяви, че България е можела да добива свой природен газ и нефт и вместо да плаща милиарди долари годишно, спестените пари е можела да инвестира в социални дейности и отделно да продава. Борисов даде за пример Румъния, която е намалила вноса на тези ресурси до 10 процента. Останалото е собствен добив.
Борисов изрази надежда сондажът да даде резултат и да бъде открит запас от нефт и газ в проучвания район, а като аргумент че такива запаси има, той подчерта, че големи консорциуми като "Тотал", "Репсол" и ОМВ плащат наем за кораба по 220 хиляди евро дневно. „Вероятно знаят какво правят и какво търсят", каза премиерът.
„Работата по проучването за газ и нефт в блока "Хан Аспарух" в Черно море ще продължи 4-5 месеца", каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова и също изрази надeжда „съвсем скоро да се видим тук и да се поздравим с местен добив". Тя припомни, че началото е било поставено през 2012 година, когато първият кабинет на Борисов взема решение за започване на конкурса за проучване на Черно море в блока "Хан Аспарух".
Министър Петкова подчерта дългия път, който извървя страната ни в посока на разработване на собствен добив. След като през 2012 г. бе сключен договорът за търсене и проучване в блок "Хан Аспарух", сега предстои консорциумът между "Тотал", "Репсол" и ОМВ - доказани енергийни компании, да извършат първия сондаж „Полшков-1" с местоположение на около 128 км източно от гр. Варна и дълбочина до 5 600 м. През следващите повече от 4 месеца ще бъдат обследвани две геоложки структури, от които се очаква да бъдат открити нефт, природен газ и кондензат.
След приключването на първите сондажни дейности ще бъде извършен анализ на резултатите и ще бъде оценена перспективността на блока, а през следваща година предстои да бъде прокаран и вторият проучвателен сондаж.
"Имайки предвид предварителните геоложки проучвания и факта, че в единия блок в съседна Румъния вече са открити 84 млрд. куб. метра газ, очакваме в блок „Хан Аспарух" да бъдат открити значими находища на природен газ", министърът на енергетиката.
По нейните думи, ефект от разработването на собствени находища ще има и върху българската икономика. Освен заплатения бонус в размер на 80 млн. лева при влизането в сила на договора за търсене и проучване на нефт и газ в блок „Хан Аспарух", титулярят на разрешението заплаща ежегодно годишна такса площ в размер на 1,138 млн. лева, като за 5 години средствата възлизат на повече от 5,7 млн. лева. "По този начин се стимулира устойчивото развитие както на местно, така и на национално ниво", каза в заключение министър Теменужка Петкова.
Преди официалната церемония управителят на "Тотал" за България Кзавие Фожрас представи сондажния кораб Noble Globetrotter II и проекта за търсене и проучване в блока "Хан Аспарух. Той посочи, че това е последно поколение сондажен кораб. Ако при проучването бъдат открити нефт или газ, то това ще е крачка напред за България по пътя към енергийната й независимост. "Тотал" е сред четирите най-големи компании в света в тази област.
Управителят на консорциума за България добави, че водният сондаж ще достигне до 2000 метра, а след това ще продължи още 4000 метра в скалното дъно. Специалистите са подготвени за екстремни условия до 700 бара налягане и до 150 градуса температура по Целзий.
На церемонията присъстваха вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на транспорта Ивайло Московски и на околната среда Ивелина Василева, кметът на Бургас и депутати.
„Място за притеснение от гледна точка на екологията няма, тъй като сондажът е с проектна дълбочина над 4000 метра. Съоръженията са изключително високотехнологични, така че само много груба човешка грешка би довела до проблеми." Това каза в интервю за БНР преподавателят в Минно-геоложкия университет доц. Щерю Льомов. Той прогнозира, че ако се направи аналогия с румънския опит в сондажите в Черно море и планирания там начален добив за 2020 година, можем да очакваме у нас това да се случи около 2024 година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858800 |
GBP | 2.342870 |
CHF | 2.099880 |