От общо получени 3012 сигнала за съмнения за нередности 538 е изпратил Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) до прокуратурата от 2011 г. досега. Получените сигнали от началото на тази година са 366, като 35 от тях са изпратени до прокуратурата, съобщи днес директорът на фонда Румен Порожанов на пресконференция, на която бяха представени данни за дейността на Фонда в областта на превенцията и противодействието на нередностите, измамите и корупцията, както и информация по други актуални теми по приключилата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013 г., съобщи пресцентъра на ДФЗ.
Порожанов посочи, че фонд "Земеделие" стриктно спазва всички процедури по договаряне, оторизация и контрол. Сред основните цели в ежедневната работа на фонда е ефективната превенция и противодействие на нередностите, измамите и корупцията. Освен плановите проверки, се правят такива по сигнали и по жалби.
Сигнали за нередности и съмнения за измами
Юлиан Марков, директор на дирекция "Противодействие на измамите" във фонда каза, че средно между 550 и 600 сигнала за нередности постъпват всяка година във фонда. Оглавяваната от Марков дирекция се състои от 13 души, 9 от тях извършват проверки по сигнали за нередности. От представената от него презентация стана ясно, че най-големият дял нарушения - 51 на сто, по ПРСР 2007 - 2013 г. са свързани с представяне на документи с вероятно невярно съдържание. На следващо място като процент (25 на сто) на допуснати нарушения е декларирането на неверни данни от страна на бенефициентите при представяне на проектните си предложения, заявленията за подпомагане и заявките за плащане.
Следващият вид нарушения (14 на сто) е т.нар. изкуствено създаване на условия за подпомагане с цел осигуряване на предимство в противоречие с целите на мерките за подпомагане. Това по думите на Марков е изключително сложна материя, която в приложимото европейско и национално законодателство е посочена изключително общо и неконкретно. Друго нарушение (7 процента), основно по схема "Създаване на стопанства на млади фермери", е наличието на втори ръководител на стопанството, който не отговаря на изискванията за подпомагане. Два процента от нарушенията са свързани с манипулиране на тръжни процедури от бенефициентите. Един процент от нередностите се отнасят до неизпълнение на договорно задължение, което включва нарушения, свързани с изпълнението на сключения договор за подпомагане, каза Юлиан Марков.
Той информира, че общините Чирпан, Тетевен, Кочериново и Бойница, кандидатствали по общински мерки - 321 и 322, са представяли документи с вероятно невярно съдържание.
Извършени проверки през периода 2013 - 2016 г.
Съмнения за измами има и при бенефициенти, кандидатствали по частни мерки 311 и 312. Те са представили документи с невярно съдържание, заявили са за подпомагане луксозни автомобили и къщи за гости и изкуствено са създали условия с цел осигуряване на предимство в противоречие с целите на мерките. Установен е и случай на 15 подадени заявления за подпомагане, изготвени от една и съща консултантска фирма, съобщи Марков.
По другата обявена тема на пресконференцията - приключилата Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г., Румен Порожанов заяви, че по програмата не са плащани субсидии за закупуването на хеликоптери, самолети и яхти, независимо, че са подадени заявления за финансирането им. По негово разпореждане са проверени всички проекти, в които са заявени за подпомагане кемпери. Инспекторатът на фонда и дирекция "Противодействие на измамите" също са направили проверки.
По ПРСР са изплатени субсидии в рамките на 60 на сто от пазарната стойност на общо 178 автомобила. Средно изплатената субсидия за един автомобил е 23 650 лв. За тази цена не може да се купи луксозен автомобил, каза Порожанов. Плащани са субсидии за коли от марките Дачия, Опел Корса, Киа, Грейт Уол. Най-скъпите, платени автомобили са четири броя пикапи Тойота Хайлукс. Те обаче са по проекти, свързани с товарна дейност, подчерта директорът на фонда. Цената на един такъв автомобил е 60 хил. лв. Изплатена е субсидия за 178 АТВ-та на стойност 1,6 млн. лв.; 67 микробуса за 2,5 млн. лв.; 22 бъгита за 254 хил. лв.; 216 велосипеда за 190 хил. лв.; четири джета за 52 хил. лв.; три парапланера за 17 хил. лв. Средно изплатената субсидия за едно АТВ е 9 хил. лв.; за микробус - 38 хил. лв.; за бъги - 12 хил. лв.; за велосипед - 879 лв.
Юлиан Марков допълни, че има два случая за субсидии за кемпери, изпратени до прокуратурата, защото в хода на проверките е установено, че са представени документи с невярно съдържание. "Останалите сами разбраха, че няма да бъдат изплатени тези кемпери и сами не подадоха заявки за плащане", каза Марков. Той допусна, че бенефициентите не са ги закупили, знаейки, че няма да им бъдат изплатени. По думите на Марков става въпрос за грубо нарушение на принципа за икономичност, ефективност и ефикасност на разходите, затова и фондът отказва да направи такива плащания.
От фонда съобщиха още за сигнали, отнасящи се до новия програмен период. По мярка 4.1 от новата програма са установени случаи за бенефициенти със заявки за подпомагане на скъпа селскостопанска техника. Проверката е установила, че става въпрос за завишение с около 150 хил. лв. при цена на един брой техника 300 хил. лв. Материалите са предоставени на прокуратурата, каза Марков.
"Няма спрени европейски средства", каза Денислав Соколов от вътрешния одит на Държавен фонд "Земеделие" в отговор на въпрос, свързан с публикации, че може да се стигне до огромни размери загуби за страната ни от 250 милиона евро по ПРСР. Той призова да се сложи край на подобни спекулации.
"В медиите сумата стигна до половин милиард евро, до 1 милиард - суми, които не бих коментирал. Към настоящия момент по Програмата за развитие на селските райони всички санкции, които са наложени на Република България към днешна дата са два броя и те са публични. Всеки, който се интересува, може да види основание, причина, период, сума", заяви Соколов. Той посочи сумите на влезлите в момента в сила две решения.
„По едното е 316 957 евро. Другата санкция, влязла в сила, е 19 милиона евро. Това е истината. Пуснали сме референция към официалните документи понеже тези суми, бяха подложени на съмнение", обясни Соколов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |