В България има благоприятна бизнес и институционална среда за жените предприемачи. Доказателство за това е, че в последните години има 50% увеличение на дела на жените собственици на предприятия в страната. Това заяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева по време на Кръгла маса на жените лидери на тема "Насърчаване и развитие на женското предприемачество в България", цитирана от пресцентъра на икономическото ведомство.
„В последните пет години се наблюдава тенденция на нарастване на броя на жените със собствен бизнес, като през 2014 г. техният дял е около 32% от общия дял, т.е. над средния за ЕС (30%)", каза още Везиева. Тя цитира данни на Националния статистически институт за периода от 2010-2014 г., според които за същия период този дял се е увеличил с 50%, от 34 424 жени собственици на предприятия през 2010 г. до 51 019 през 2014 г. „Най-висок е делът на жените собственици в сферата на търговията, услугите, хотелиерство и ресторантьорство, промишлеността и недвижими имоти", изтъкна зам.-министърът на икономиката.
"Единият от основните проблеми, които стоят пред женското предприемачество е свързан с това каква е квалификацията на жената лидер, доколко тя е подготвена да бъде успешен мениджър", отбеляза зам.- министърът. По нейни думи друг от проблемите е равнопоставеността на жените в тяхното кандидатстване за получаване на бизнес, в тяхната информираност затова къде биха могли да кандидатстват. Даниела Везиева бе категорична, че е необходимо да се повиши квалификацията и предприемаческите и мениджърските знания и умения на жените.
Везиева посочи още, че подкрепата за жени предприемачи в политиките на Министерство на икономиката и визията за насърчаване на женското предприемачество следват визията, начертана и в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия 2014 - 2020 г. Основните насоки са към повишаване на конкурентоспособността на фирмите, ръководени от жени, като се подпомогнат стартиращите и съществуващи жизнеспособни предприятия в стремежа им да бъдат иновативни и експортноориентирани и да създават заетост. „Целта е да се увеличи делът на фирмите ръководени от жени, особено в сферата на производството, в т.ч. както в традиционните производства на храни и облекло, така и във високотехнологичните промишлени сектори и в интензивните на знание услуги, а така също и в творческите индустрии", допълни тя.
По нейните думи на базата на заложената мярка в "Плана за действие Предприемачество 2020 - България" ще се сформира междуведомствена работна група към Министерство на икономиката за разработване на Стратегия за насърчаване на женското предприемачество и План за действие с конкретни мерки. В нея ще бъдат поканени всички представителни женски организации, работодателски организации и всички отговорни институции, имащи отношение към политиката за насърчаване на жените предприемачи у нас.
Зам.-министър Везиева изтъкна, че на базата на разработената Стратегия и План за действие с конкретни мерки ще се направи предложение за включена конкретна процедура за жените предприемачи в индикативната годишна програма за 2017 г. по ОПИК 2014 - 2020 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |