Забоят в рудник „Ораново", в който тази сутрин при инцидент бяха ранени двама работници, не е устойчив. Затова експертите на Министерството на енергетиката дадоха предписания на концесионера на рудник „Ораново" за прилагане на допълнителни мерки при укрепване на минните изработки. Това е основното заключение от извършената проверка на Министерството на енергетиката на мястото на инцидента, при който двама работници от рудника - Емил Пелтешки и Йордан Петров, бяха частично затрупани от срутила се скална маса. Единият от пострадалите Емил Пелтешки е със счупен ломбален прешлен и е транспортиран за лечение в УМБАЛСМ Пирогов. Йордан Петров е с два счупени крака и се лекува в благоевградската болница.
През последните месеци концесионерът на рудник „Пирин Оранов" ЕООД не добива въглища, а подготвя нови галерии. Именно при подготовка на една от галериите се е случил днешният инцидент. Двамата пострадали са извършвали укрепване в металните пръстени на галерията, когато се е откъснала скална маса.
По-късно от Районната прокуратура в Благоевград съобщиха, че е започнало досъдебно производство за инцидента. Разследването има за цел да установи дали миньорите са пострадали в резултат на незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност, се посочва в съобщение на прокуратурата.
На мястото е извършен оглед, разпитани са свидетели и е назначена съдебномедицинска експертиза, която да установи причинените увреждания на двамата миньори.
В рудник „Ораново" се добиват кафяви въглища. Последната планова проверка, от страна на Министерството на енергетиката за спазване на концесионния договор, е извършена през април миналата година, когато е установено закъснение в изплащането на концесионните възнаграждения. След инцидента през 2013-та година в рамките на извършваните от Министерството на енергетиката проверки не са установени нарушения по отношение на трудовата дисциплина в „Ораново".
Днешният инцидент в рудника е пети за последните десетина години, а жертвите са осем.
Най-тежък е станалият през март 2007 година инцидент, когато 32 миньори са ранени след взрив на газ гризу. По-късно от раните си умират двама от пострадалите - Живко Серафимов и Росен Андреев.
Други двама миньори загиват на 24 октомври 2007 г. при срутване. 43-годишният Васил Благоев издъхва при транспортирането му към Спешния център в Благоевград. Неговият колега Владимир Великов е открит мъртъв след няколкочасово издирване.
С най-много жертви обаче e инцидентът на 16 юли 2013 г., когато също при срутване и от задушаване загиват четирима миньори - Николай Михайлов, Иван Лазаров, Асен Стойнев и Христо Младенов.
На 1 октомври 2015 г. пак при срутване е пострадал 37-годишен миньор, който по чудо се е спасил.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |