На протест пред Народното събрание се събраха представители на малки фотоволтаични централи, заради изменения в Закона за енергетиката, които ги обричат на фалит. Промененият параграф 18 от закона драстично намали преференциалната изкупна цена от 560 на 100 лв. за мегаватчас произведена електроенергия от фотоволтаичните централи, изградени по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013 г.
Според разпространено преди това петиция, внесена в Народното събрание, се казва, че разходите им многократно надвишават приходите, които не достигат дори да си платят таксите и удръжките към електроенергийната система, като ВЕИ производители.
Протестиращите настояват за възвращаемост на собствените им инвестиции и покриване на разходите по поддръжка и функциониране на централите и най-важното - да се спазват подписаните договори с Държавен фонд "Земеделие". Те посочват още, че с промяната в закона през юли миналата година Народното събрание е обявило тяхната несъстоятелност и ги е поставило в невъзможност да изпълнят ангажиментите си по договорите си с ДФ „Земеделие".
Определящите се като „семейни" фирми, протестиращите обявиха, че са производители на електроенергия от ВЕИ с централи предимно до 100 кWp инсталирана мощност, а голяма част от тях са и земеделски стопани. Според данни на КЕВР от 2015 г. общата ни инсталирана мощност е 23,47 МWp, което представлява 0,08% от общото количество произведена електроенергия за страната, а делът ни спрямо общото количество произведена енергия от ВЕИ е 0,87%. В същото време, според протестиращите, те са близо 18% от общия брой на всички фотоволтаични централи в страната, на въпреки това са разкрили над 1800 работни места. „Разходите за изкупуване на нашата енергия не влияят върху крайната цена на електрическата енергия за бита и бизнеса, тъй като са пренебрежимо малки", твърдят протестиращите.
Според тях, по казуса вече са заведени 21 дела в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
В декаларацията на собствениците на малки фотоволтачини централи се казва още, че те са изправени пред невъзможността да покриват разходите си, вече има производители, които са обявени в несъстоятелност. Има и собственици на фирми, които са пред отнемане и на личните им жилища от банки, тъй като кредитите, които са използвани за изграждане на централите са гарантирани основно с лично, семейно имущество.
"Промяната на изкупните ни цени бе направена без икономическа и правна обосновка, без да е оценен ефектът от законовата промяна и последствията от нея и без съгласуване с ДФ "Земеделие", като Разплащателна агенция по ПРСР 2007-2013 г.", заявяват протестиращите. Тяхната крайна цел е да се постигне с представителите на законодателната и изпълнителната власт, включително и с министър председателя за да бъде обсъден казусът.
Според Делян Добрев, председател на енергийната комисия към парламента, цитиран от БНТ. Собствениците на фотоволтачините централи са получавали преференциална цена все едно са извършили инвестицията изцяло със собствени средства. „Това беше коригирано миналата година. Двойно финансиране не е разрешено и от правилата на Европейския съюз", заявява Добрев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |