Не се предвижда никакво унищожаване на функциите на „Напоителни системи". Това каза зам.-министърът на земеделието храните Георги Костов във връзка с изказването на председателя на ПГ „БСП лява България" Корнелия Нинова за промените в Закона за сдруженията за напояване.
В интервю за Агенция „Фокус" той обясни, че в предложения документ от Световната банка и изпратен за съгласуване в Министерски съвет, преди това съгласуван с всички заинтересовани, сдруженията за напояване ще продължат да имат основна роля в осъществяването на хидромелиоративните услуги. „Нито ще се закриват, нито ще се отнемат права", подчерта Георги Костов.
По неговите думи, няма никаква идея за приватизация - скрита, явна или друга, защото наистина "Напоителни системи" не могат да бъдат приватизирани - те са в забранителния списък. Костов призна, че „Напоителни системи" е в лошо финансово състояние, затова и търговско дружество се освобождават от онези активи, които изобщо не се използват. „Те са изоставени, разрушени сгради, но тъй като това е публична собственост винаги към подобна продажба се пристъпва след сериозен анализ в „Напоителни системи", в Министерство на земеделието и съгласувано с всички други ведомства се взима решение от Министерския съвет", уточни Костов.
Относно задълженията за напояване, заместник-министъърът посочи, че те ще бъдат в основата на бъдещото развитие на хидромелиоративния сектор в България. По думите му, промяната в закона, която ще се гласува на първо четене, предвижда всички текстове, които са свързани с предоставяне на имущество на сдружението „Напоителни системи" от държавата - безвъзмездно, да се изтеглят в специална наредба и за целта се пише специална методика. „Държавата не може да предостави току така имущество на който и да е правен субект, защото е нерегламентирана държавна помощ и това е изискване на ЕК по волята на европейския регламент", каза в заключение зам.-министър Костов.
Преди това на брифинг в парламента новият лидер на БСП Корнелия Нинова заяви, че „скрито се разпродават и разпарчатосват "Напоителни системи". Тя посочи, че дружеството е включено в забранителния списък за приватизация и заради това скрито и задкулисно през промените в Закона за сдруженията за напояване, включени за гласуване на първо четене в програмата на парламента тази седмица, „се стяга" приватизация. Тя попита премиера Бойко Борисов защо, въпреки забраната, вчера на заседание на Министерския съвет е взето решение за разпродажба на части (три имота)от "Напоителни системи".
Нинова отбеляза, че досега има 108 сдружения за напояване в страната, които са имали право на финансова помощ от държавата за проектиране, ремонт и реконструкция на напоителни системи и са били освободени от такси за регистрацията си. „Даваше им се възможност за безвъзмездно право на строеж за изграждане на напоителни системи и безвъзмездно им се предаваше графична и текстова информация", посочи още Нинова и добави, че сега с новите изменения всичко това отпада. „Сега държавата се изтегля напълно от сектора", подчерта лидерът на БСП и припомни, че първата стъпка в тази посока е била при първото правителство на премиера Бойко Борисов, когато тръбите на "Напоителни системи" са нарязани и предадени за скрап. Затова сега по нейните думи, сдруженията за напояване сами ще трябва да правят инвестиции, което ще доведе до оскъпяване на цената на водата за напояване, край на поливното земеделие и още по-големи наводнения.
„Искаме държавата да се заеме с възстановяването на "Напоителни системи", заяви Корнелия Нинова и добави, че ще направят такива предложения между първо и второ четене на законопроекта за изменение на Закона за сдруженията за напояване.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |