С няколко месеца закъснение в София се очакват четирима действащи прокурори от Великобритания, Германия, Испания и Холандия. Те ще анализират пропуските в българската прокуратура съгласно последния доклад на Еврокомисията (ЕК) за наблюдение на правосъдието.
Известният като Независим анализ на държавното обвинение в България трябваше да започне още след публикувания през януари доклад на ЕК. Забавянето досега се обясняваше с административни и кадрови проблеми от Службата за подкрепа на структурните реформи към комисията, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел.
Мисията се разглежда като „експертна помощ" за подобряване работата на прокуратурата и формално беше поискана от правителството на Бойко Борисов. От централата на Еврокомисията в Брюксел се въздържат до момента от публични коментари относно обхвата и мандата на магистратите, чийто анализ трябва да бъде готов до декември. Техните препоръки ще залегнат в следващия доклад по механизма за наблюдение на България през 2017г. В този от 2016-а пишеше, че „необходимостта от по-задълбочена реформа на прокуратурата се потвърждава от продължаващата липса на солидни резултати по дела за корупция и организирана престъпност по високите етажи на властта".
Очаква се европейските експерти да изследват именно причините, поради които конкретни дела срещу хора на висши държавни постове, не са приключили успешно.
По-късно от Министерство на правосъдието съобщиха, че посещението на европейските магистрати се отлага с няколко седмици. Според ведомството, причината е в продължаващата работа по техническото задание на експертно ниво.
От Министерството на правосъдието уточняват, че заради посещението са преведени на английски език голям обем от актове, но тъй като остават за доуточняване голяма част от техническите подробности в методиката на работа на мисията, както и работните срещи на експертите, партньорите от Европейската комисия са преценили, че е по-добре мисията да бъде отложена с няколко седмици.
Задачата на експертите е да съберат мнения за структурния и функционалния модел на държавното обвинение - йерархията, специализираните структури, интегритета, прозрачността и натовареността. Мисията трябва да направи оценка на въздействието на промените в Закона за съдебната власт и проектите за промяна на Наказателно-процесуалния и Наказателния кодекс, както и на новия антикорупционен закон. Експертите трябва да разгледат и работата на прокуратурата по няколко конкретни дела.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |