Слаба реколта очакват зърнопроизводители в страната заради болести по културите. Заболяванията са заради повишената влажност, причинена от валежите и високите температури през пролетта. По-голяма част от щетите са нанесени върху насажденията в Южна България, обявиха от Националната асоциация на зърнопроизводителите. На отделни места в страната има унищожена продукция и заради градушките.
Жътвата на някои от ранните сортове пшеница и ечемик ще започне в средата на юни, ако няма дъждове. Тогава ще стане ясно и каква част от продукцията е засегната.
"Тази година имаше завишен фон на гъбните болести по зърнено-житните култури. Това беше благоприятствано, поради наличието на патогените - жълта и кафява ръжда и благоприятните условия за развитието им. По този начин голяма част от реколтата ни ще бъде редуцирана", коментира пред БНТ Светослав Русалов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Заради неколкократните пръскания срещу болести, с цел да се предпазят насажденията, са завишени разходите за единица площ. Това означава по-ниска печалба за зърнопроизводителите. Те обаче са категорични, че няма да има повишение в цената на хляба. По думите на Русалов, регионален проблем не може да повлияе върху цената на пшеницата.
Според експерти, изкупната цена на пшеницата ще бъде отново ниска. За някои стопани в районите Стара Загора, Хасково и Русе заради унищожена от градушки реколтата тази година ще бъде нулева. От Асоциацията на зърнопроизводителите са постигнали договореност с Министерство на земеделието, КАТ и Агенция „Пътна инфраструктура" за движение на извънгабаритната селскостопанска техника по пътната мрежа и в тъмната част на денонощието.
"Това беше основният проблем, че по време на кампания - жътва, обработки на площите ние работим до по-късно. Не можем да оставим машините си на полето", уточнява Светослав Русалов.
Разрешението за придвижване на трактори и комбайни е от 1 май до 31 октомври, от 5.00 сутринта до 23 часа. През останалата част от годината ще има забрана за движение в тъмната част на денонощието.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.851760 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.101010 |