Националната електрическа компания (НЕК) ще трябва да плати неустойка от 550 млрд. евро на руската компания "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене". Това е решението на Арбитражния съд в Женева, което министърът на енергетиката Теменужка Петкова определи като обективно. „Логично е да си платиш това, което си поръчал", подчерта Петкова на извънредна пресконференция.
По нейните думи, предстои решението да се връчи официално на НЕК съгласно процедурата. Петкова уточни, че решението досега е постъпило само на електронната поща на НЕК снощи.
Този арбитраж е търговски и урежда спора между две търговски дружества. Арбитражните съдии са преценили, че НЕК има ангажимент да плати и да се сдобие с активи - ядрено оборудване за около 550 милиона евро.
"Арбитражният съд е уважил единствено иска за заплащане на реално произведеното оборудване по проекта АЕЦ "Белене". Всички останали искове, които касаят претенции по отношение на ескалация на цената, претенции за неустойки и пропуснати ползи, за разходи, направени извън предмета договора и за разходи за демобилизация, са отхвърлени от арбитража", обяви министър Петкова.
Според енергийния министър, НЕК възнамерява да се запознае детайлно с всички обстоятелства и да се срещне с "Атомстройекспорт", за да изяснят позициите си и двете дружества да стигнат до взаимноизгодни решения.
„Важно е, че НЕК ще плати само произведено вече оборудване и няма да заплаща за пропуснати ползи, неустойки, ескалация или разходи за глоби, за които "Атомстройекспорт" е предявил искове", подчерта министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Преди пресконференицията и премиерът Борисов обяви, цитиран от bTV, че НЕК ще трябва да изплати на "Атомстройекспорт" 550 млн. евро.
Проектът за строежа на АЕЦ "Белене" бе прекратен с решения на правителството и парламента през февруари 2013 г. с мотив, че липсват пари. Арбитражното дело, заведено от руската компания започна доста по-рано. През юли 2011 г. "Атомстройекспорт" внесе в Париж иск за 54 млн. евро срещу НЕК заради неплатени суми по поръчано и произведено от руските подизпълнители оборудване за АЕЦ "Белене". Дни по-късно НЕК внесе контраиск за 63 млн. евро в Женева за това, че "Атомстройекспорт" по договор е трябвало да изкупи старото оборудване от площадката в Белене, но тя нe е е сторила това в пълния му обем. Година по-късно руснаците внесоха допълнителен иск и вдигнаха претенциите си до 1 млрд. евро. Двете арбитражни дела бяха обединени и исъкт на руската компания бе за около 1.2 млрд. евро..
По-късно в съобщение до медиите от Росатом („Атомстройекспорт" е част от руската федерална национална ядрена корпорация) обявиха, че решението на Арбитражния съд в Женева е НЕК да заплати 620 млн. евро.
По този начин Международният арбитраж потвърди добросъвестността на действията на руската компания по изпълнение на договора и отсъди, че вината за прекратяването на споразуменията лежи върху българската компания НЕК, пише още в съобщението на "Росатом".
Съдът удовлетвори основните искания на „Атомстройекспорт" за заплащане на извършените дейности и поръчаното оборудване, а също за компенсации на лихвите и съдебните разходи, включително заплащане за услугите на адвокатите от компанията Sidley Austin LLP.
Както и преди, „Росатом" оценява проекта за АЕЦ „Белене" като отличен и съжалява за неговото прекратяване, тъй като в случай на спазване на договора към настоящия момент централата щеше да бъде построена.
От момента на победата в търга през 2006 г. и в продължение на няколко години „Росатом" направи всичко възможно за запазване на проекта и за безусловното изпълнение на всички свои задължения.
В заключение от "Росатом" припомнят, че при преговорите за АЕЦ „Белене" руската компания много пъти е намирала решения, за да удовлетвори желанията на клиента. "Но за наше дълбоко съжаление след като българската страна многократно отклоняваше изпълнението на своята част от задълженията по проекта, бяхме принудени да се обърнем към Арбитража за справедливо решение", пише в заключение в съобщението на "Росатом" до медиите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |